Gizemli yuvalar

Gizemli yuvalar

Gizemli yuvalar

Afrika ülkelerinin tropikal bölgelerinde yaşayan termitlerin yuvaları, görenleri şaşırtıyor. Bir iki santim boyundaki termitler, yüksekliği 4-5 metreye varan minyatür şehirler inşa ediyor.

1/ 18
Gizemli yuvalar

İlk bakışta doğadan bir kaya gibi görünen yuvalar, adeta gizli şehirler şeklinde inşa edilmiş. Sürekli değişen iklim şartlarına da uyum sağlıyor.

2/ 18
Gizemli yuvalar

Bu minyatür şehirlerin havalandırma sistemleri, özenle düzenlenmiş bölümleri, hatta içinde tarım alanları bulunuyor. Afrika bölgelerindeki zorlu yaşama uygun olarak yapılan yuvalar, aniden bastıran yağmurlar ve bunların ardından gelen seller ile çok yüksek derecelere çıkan hava sıcaklıkları gibi pek çok olumsuzluğa karşı korunaklı. Nüfusu kimi zaman bir milyonu aşan termit yuvalarında genel düzen kusursuz.

3/ 18
Gizemli yuvalar

Termitler, havalandırma sistemiyle yaptıkları yuvalarda özel odalar inşa ediyor. Şehirdeki bireylerin bütün ihtiyaçlarını kendi içlerinde karşılayabilecek, dışarıdan alışverişe ihtiyaç duymayacak bir düzen var. Yuvaların içinde çocuk odaları, kuluçka odası, kraliçe odası, tarım alanları bulunuyor. Bu yuvaları yıkmak ise neredeyse imkânsız. Kimi bölgelerde kaldırılması gereken yuvaları dışarıdan balyozla bile yıkmak mümkün değil. Yuvalara özel yöntemlerle yer altından girilip, içeriden balyozla yıkılıyor.

4/ 18