Uludağ’da dev karınca yuvaları
Afrika’da belgesellerden görmeye alıştığımız devasa büyüklükteki dev karınca yuvaları Uludağ’da ortaya çıktı.
![Uludağ’da dev karınca yuvaları - Resim: 1](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h639q95gc/storage/files/images/2021/06/05/uibshsdo9e6ldz7wynrn5g-2nN5.jpg)
Uludağ Milli Parklar Alan Kılavuzu Hasan Ören, ormanın gönüllü koruyucuları olduğunu ifade ettiği kırmızı karıncaların muhakkak korunması gerektiğini söyledi.
![Uludağ’da dev karınca yuvaları - Resim: 2](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h630q95gc/storage/files/images/2021/06/05/7r-llhktv0uxivcugtshjw-ZgJ2.jpg)
Özellikle kene düşmanı olan kırmızı orman karıncalarının yaptıkları yuvalar, çam ağaçlarının diplerinde ilginç görüntüler oluşturuyor.
![Uludağ’da dev karınca yuvaları - Resim: 3](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h630q95gc/storage/files/images/2021/06/05/dsbgzip13uufvciamn5iia-JxWh.jpg)
Toprak altına yuva yapmayan bu karıncalar toprak üzerindeki araç kovuklarına yuva yapıyor. Onun üzerine de ağaç artıklarını, dalları yaparak yuvalarını gerçekleştiriyorlar.
![Uludağ’da dev karınca yuvaları - Resim: 4](https://img.haber3.com/rcman/Cw850h639q95gc/storage/files/images/2021/06/05/gu9cclqz0asdycehpzsea-gTlI.jpg)
Ormana çok faydası olan bu karıncaların hiç zararı dokunmuyor. Bu karıncalar yuvasının olduğu 30-40 dekarlık alanda kenede dahil zararlı böcekleri temizliyor.