111 yaşındaki lezzet durağı

111 yaşındaki lezzet durağı

111 yaşındaki lezzet durağı

Pandeli... Tarihi bir restoran... Pek çok İstanbullu adını hatırlamıyor; ancak internet sitesine göz attığımızda bir zamanlar Mustafa Kemal Atatürk'ten Celal Bayar'a, Kraliçe II. Elizabeth'ten Robert De Niro'ya kadar pek çok ünlü ismi ağırladığına şahit oluyoruz Pandeli'nin. 1901 yılında Pandeli Çobanoğlu tarafından kurulan ve Mısır Çarşısı'nın Eminönü girişinde bulunan Pandeli, aynı zamanda Amerikan Food & Wine dergisince de dünyanın en iyi restoranlarından biri olarak gösterildi. İşte Pandeli'ye yolu düşen o isimler...

1/ 30
111 yaşındaki lezzet durağı

Mustafa Kemal Atatürk

Pandeli'ye gelen en önemli isim hiç şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk'tü. Atatürk'ün Pandeli ile olan hikayesi ise şöyle: "Mustafa Kemal kolağası olduğu yıllarda sık sık gelirmiş Pandeli'ye. Onun da maaşı diğer tüm devlet memurları gibi kısıtlıymış. Pandeli, sıkıntıda olduğunu hissettiğinde "Bırak begimu(beyim), aybaşında ödersin" dermiş. Genç Mustafa Kemal de kalan hesabı aybaşında kapatırmış.

2/ 30
111 yaşındaki lezzet durağı

Cumhurbaşkanı olduğunda erkanıyla gelmiş Pandeli'ye. Yenilmiş, içilmiş. Atatürk "Pandeli, gitmek zamanı, emret hesabı getirsinler," deyince Pandeli, "Bırak begimu aybaşında ödersin" demiş. Atatürk dönmüş yanındakilere; "İşte bunun için severim bu kafiri" demiş."

3/ 30
111 yaşındaki lezzet durağı

Celal Bayar

4/ 30