2011in iklim felaketleri

2011in iklim felaketleri

2011'İN DOĞA AFETLERİ
Dünya, 2011 yılında büyük doğa afetlerine sahne oldu. Binlerce insanın hayatını kaybettiği, yüz binlercesinin evinden olduğu felaketlerin ortak noktası, insanların geleceğe daha da karamsar bakmasına neden olmalarıydı. Depremler, yangınlar ve seller onarılması çok zor hasarlara yol açarken, küresel ısınma, insanlığın tümünü tehdit etmeye devam ediyor.

Bu karede, Mart ayında Japonya’yı sarsan 9.0 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunaminin neden olduğu zarar görülüyor. Depremde, resmi kayıtlara göre 18 binin üzerinde insan hayatını kaybetti.

1/ 16
2011in iklim felaketleri

AVUSTRALYA
Yılın ilk büyük felaketi Avustralya’da yaşandı. Kıtanın doğu eyaletlerini esir alan sel suları, Brisbane gibi büyük şehirler başta olmak üzere Queensland eyaletindeki birçok yerleşim birimine hücum etti. Hortumlar, öldürücü fırtınalar ve şiddetli yağmurlar, geride yok olmuş tarım alanları ve harabeye dönen şehirler bıraktı.

2/ 16
2011in iklim felaketleri

AVUSTRALYA
Avustralya’daki sel felaketinden korunmak için Cairns kentinde bir dükkan sahibi, penceresini kapatmak için kullandığı ahşap levhanın üzerine, Yasi Kasırgası'nı anımsatan bir mesaj yazmış.

3/ 16
2011in iklim felaketleri

HİNDİSTAN
Kadın işçiler, artık bir damla suyun bile kalmadığı Hindistan’daki Sabarmati nehrinden, inşaatta kullanılmak için çamur taşıyor. Ahmedabad kentinde Mayıs ayında çekilen bu fotoğraf, küresel ısınmanın ciddiyetini gösteren karelerden sadece biri.

4/ 16