2015'te dünyanın en önemli 10 yeri

2015'te dünyanın en önemli 10 yeri

2015'te dünyanın en önemli 10 yeri

Seyahat yayıncısı Lonely Planet’e göre, bu sene dünyada ziyaret edilmesi gereken en önemli yer Türkiye’de: Çanakkale Savaşları’nın yüzüncü yıldönümü törenlerinin düzenlendiği Gelibolu... 10 maddelik listede Gelibolu dışında uzak ormanlar, büyük maceralar ve kayıp ejderhalar var.

Kader ağlarını Gelibolu’da ördü
Dünyanın kaderi yüz yıl önce Gelibolu’da belirlendi. İngilizler, Fransızlar, Avustralyalılar, Yeni Zelandalılar aylarca süren deniz ve kara savaşlarından sonra on binlerce kayıp vererek ayrıldılar. Ama hatıraları halen bu topraklarda. Çanakkale Savaşı’nın yüzüncü yıldönümü Gelibolu’yu sene boyu dünyanın merkezi haline getiriyor.

1/ 11
2015'te dünyanın en önemli 10 yeri

En uzak rota Toledo

Rio Blanco Milli Parkı’nda cangılın içine dalanlar vahşi yaşamın sırlarına eriyor. Mayaların kadim kakao üretme tekniklerini öğrenip çikolata yapımına girişiyorlar. Şnorkelle yüzme ve scuba diving de burada. Orta Amerika ülkesi Belize’nin en uzak bölgesi Toledo’da yeni yol yapımıyla turizm bu sene patlayacak.

2/ 11
2015'te dünyanın en önemli 10 yeri

Rocky Dağı’nda gerçek vahşi batı

Rengârenk yaban çiçekleri, ışıl ışıl dağ gölleri, geyik sürüleri, buz gibi pınarlar, bölgeye özgü köknar ormanları... ABD’nin ‘vahşi’ doğası en iyi Rocky Dağı Milli Parkı’nda görülür. Bu sene o da yüzüncü yılını kutluyor. Dolayısıyla ziyaretçileri her gün katılabilecekleri onlarca aktivite bekliyor. Madencilerin hayalet kasabası ‘Lulu City’e özel dikkat.

3/ 11
2015'te dünyanın en önemli 10 yeri

Dünyanın ucundaki Tazmanya

Dünyanın en uzak köşeleri artık turizm haritasının içinde. 2015, Avustralya’nın güneydoğusunda kalan Tazmanya Adası’nın da yılı. Şaşırtıcı bir yağmur ormanı, muhteşem renklerde deniz kuşları, görkemli Cradle Dağı ve ‘cool’ şehir Hobart... Keşif, uzaklarda yapılır.

4/ 11