5 bin yıl öncesi görüntülendi

Antalya açıklarında yapılan dalışlarda Roma ve Bizans döneminden kalma tarihi eserler bulundu.

5 bin yıl öncesi görüntülendi

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Antalya kıyılarında insanların inemeyeceği derinliklere gönderilen sualtı robotu, yaz boyunca önemli bilgilere ulaştı.

1/ 21
5 bin yıl öncesi görüntülendi

Doğu Akdeniz Üniversite Sualtı Görüntüleme ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen çalışmalarda kullanılan sualtı robotunun ulaştığı enkazlar arasında, Roma ve Bizans döneminden kalma amphora yüklü 4 batık gemi, kiremit yüklü 2 batık, tabak yüklü 2 batık yer aldı. Türkiye'de ilk kez kullanılan sualtı robotu ayrıca bronz çağı ve öncesinden kalma 7 tane daha çapaya ulaştı.

2/ 21
5 bin yıl öncesi görüntülendi

Sualtı arkeologlarının araştırma yapabileceği derinliklerin çok altında pek çok gemi batığı ve arkeolojik eser olduğunu düşünen bilim insanları, bir deniz robotu kullanarak önemli bulgulara ulaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle harekete geçen sualtı arkeologları Antalya Müzesi uzmanları denetiminde yaz boyu Antalya'nın derin sularında çalışmalar yaptı. Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı Birliği (GATAB) çalışmalar için bir sualtı robotu kiralayarak sualtı arkeologlarının kullanımına sundu. 1985'te Titanik'i bulan sualtı robotunun benzeri olan robot, 120 metre derinliğe inerek , .tekne üzerindeki bilim insanlarına görüntü ulaştırdı. Görüntüleri inceleyen arkeologlar, daha sonra tarihi eserlere inerek araştırmalarını sürdürdü.

3/ 21
5 bin yıl öncesi görüntülendi

Sualtı arkeologu Hakan Öniz, çalışmalar sırasında ilkel taş çapalar elde ettiklerine dikkat çekerek, "Ayrıca, Bronz çağı (M.Ö.3000- 1200) taş çapaları da bu doğal limanların en az 5 bin yıldır yoğun olarak kullanıldığını gösteriyor. Bu tespitler sonucu tarihteki ilk denizcilerin Antalya ? Kemer kıyılarında kürek çektiği ve sonrasında yelken açtıkları kanıtlandı. Ayrıca 2 bin yıl önce kullanılan bir taş ağırlık çeşitli amaçlarla dalgıçlık yapıldığını da gösteriyor." dedi.

4/ 21