Artık çürümeye başladı

Mumyası 90 yıldır hiç bozulmayan küçük kız çürümeye başladı.

Artık çürümeye başladı

Dünya’nın en güzel mumyası olarak kabul edilen Rosalia Lombardo, tam 90 yıldır tek bir saç telinde bile bozulma olmadan korunduktan sonra çürümeye başladı. Hürriyet'in haberine göre; Bilim insanları mumyayı kurtarmak için seferber oldu. İtalya’nın Sicilya Adası’ndaki Palermo kentinde camdan bir tabutta tutulan iki yaşındaki kızın suratında kararmalar ortaya çıkarken, yanak, dudak ve burnunda lekeler belirmeye başladı.

1/ 11
Artık çürümeye başladı

İtalyan General Mario Lombardo’nun kızı olarak dünyaya gelen Rosalia, iki yaşında İspanyol gribi adıyla bilinen hastalık yüzünden hayatını kaybetti. Kızını kaybetmenin acısını kaldıramayan General Lombardo, Sicilya’da mumya ustası Alfrefo Salafia’ya kızını mumyalattı ve camdan bir tabuta yerleştirdi.

2/ 11
Artık çürümeye başladı

Salafia küçük kızı mumyaladı ancak mumyalama yöntemini kimseye açıklamadı. On yıllar sonra, Palermo Üniversitesi antropoloğu Dr. Piombino Mascali ve Profesör Albert Zink, Rosalia’nın mumyasını araştırma iznini elde etti.

3/ 11
Artık çürümeye başladı

SIRRI ÇÖZÜLÜYOR

Bilim insanları Rosalia’nın görünümünü nasıl koruduğunu yıllarca anlayamazken, Salafia'nın kızın kanını kimyasal bir madde ile değiştirdiğini düşündüler. Uzun süre bu esrar çözülemedi ancak, Mascali bir gün tesadüf eseri Salafia’nın el yazmalarından birini buldu. El yazmasına göre Salafia, Rosalia’nın damarlarına alkol, gliserol, formalin ve salisil karışımı bir sıvı enjekte etmişti.

4/ 11