Baharı karşılamak için en iyi 10 yer

Baharı karşılamak için en iyi 10 yer

Baharı karşılamak için en iyi 10 yer

Bahar geldi. Ağaçlar filizlenmeye, meyve ağaçları çiçek açmaya başladı. Doğa, Türkiye’nin dört bir yanında uyanıyor. Yakında her yer rengârenk olacak. Fotoğraf makinenizi kapın, bu güzelliği kaçırmayın.

Hürriyet

1/ 12
Baharı karşılamak için en iyi 10 yer

1- İSTANBUL BOĞAZI
BİR EFLATUN SEVDA

Bizanslı’lar Boğaz’ı ‘Dünyanın kolyesi’ olarak tanımlamış. İstanbul’un büyülü güzelliğini tek kelimeyle ifade etmek gerektiğinde akla ilk Boğaz gelir, ardından da erguvan. Eskiden Boğaz’ın tüm çevresini sararmış bu eflatun gerdanlık. Bugün betonun kemirmesiyle azalmış. Boğaz’da erguvan şölenini en güzel Gülhane, Yıldız ve Bebek’teki Türkân Sabancı Parkı’nda görebilirsiniz. Bunun dışında Aşiyan, Emirgân Parkı, Çamlıca Tepesi, Kuzguncuk’taki Fethi Ahmet Paşa Korusu da doğru adresler. Anadolu yakasının en yeşil yerlerinden biri Mihrabad Korusu, Hıdiv Kasrı ve Yuşa Tepesi yüzyılların sevdasına selam göndereceğiniz yerler arasında.

2/ 12
Baharı karşılamak için en iyi 10 yer

2- ABANT GÖLÜ
NAZLI NİLÜFERLER DİYARI

Bazı mekânlar var, dört mevsim ayrı bir güzelliğe bürünür. Yılın hangi ayında olursanız olun, bu klasik rotalardan vazgeçemezsiniz. Gezginlerin idolü Abant Gölü de ilkbahar aylarında bambaşka bir hale döner. Kış uykusundan yeni uyanan Abant, baharla birlikte yeşilleniyor. Beyaz kar örtüsü, yerini, yemyeşil çimenlere ve kır çiçeklerine bırakıyor. Yüzeyinde nazlı nazlı nilüferler salınıyor ve etraftaki dağların silueti yansıyor sularda.

3/ 12
Baharı karşılamak için en iyi 10 yer

3- YEDİGÖLLER
240 ÇEŞİT ÇİÇEK

Sonbaharda kuruyan yaprakların sarı fon oluşturduğu bu göller diyarı, baharla birlikte yemyeşil bir renk cümbüşüne bürünüyor. 240 çeşit bitki türünün bir anda çiçeklendiğini düşünün. Süzülen ışık huzmelerinin yarattığı görsellik, mavi göllerle birleşince ortaya tanımsız bir tablo çıkıyor. Göllerin etrafında yürürken, ağaçlardan düşen yaprakların hışırtısı ve derelerin şırıltısı dışında sonsuz bir dinginlikle karşılaşacaksınız.

4/ 12