Bizans döneminde İstanbul

Antoine Helbert, İstanbul’daki Bizans kalıntılarını inceleyerek o dönemin eserlerini tekrar canlandırdı.

Bizans döneminde İstanbul

Fransa'nın Alsace bölgesinde yer alan Ribeauville'de büyümüş bir ressam, tasarımcı ve dekoratör olan Antoine Helbert, İstanbul’daki Bizans kalıntılarını inceleyerek o dönemin eserlerini tekrar canlandırdı.

 

1/ 26
Bizans döneminde İstanbul

Şatoların gölgesinde geçen çocukluğundan olsa gerek, Antik Çağ ve Orta Çağ tutkunu olan Helbert'e annesi daha 7 yaşındayken 'Bizans' isimli bir kitap hediye eder. "Ne anlama geldiğini bile bilmiyordum, kendimi birden insanı çeken bir medeniyetin, yeni bir dünyanın içinde buluverdim" diyen Helbert'in o günlerde başlayan Bizans merakı, bugünlere kadar getirdi.

 

2/ 26
Bizans döneminde İstanbul

İSTANBUL'A İLK KEZ 35 YAŞINDA GELDİ

Yıllarını Bizans, Roma ve tabii ki İstanbul üzerine araştırmalar yaparak geçiren tasarımcı, 35 yaşına geldiğinde ilk kez İstanbul'a ayak basar. "Sanki karşıma çıkan her şeyi daha önce görmüştüm, tüm o Bizans kalıntıları gözlerimin önündeydi ve bu sefer gerçekti" diyen tasarımcı, binlerce fotoğraf çeker ve 'İstanbul'dan bir şaheser çıkarmaya adar kendini.

 

3/ 26
Bizans döneminde İstanbul

Gördüğü binalardan, manzaradan, yıkıntılardan yola çıkarak kalemiyle oluşturduğu çizimlerle şehri adeta yeniden yaratır. Mimarların bile unuttuğu detaylar, birden gerçek oluverir.

 

4/ 26