Dünya Anıtlar Fonu

İşte tehlike altında bulunan kültürel yapılar

Dünya Anıtlar Fonu

Dünya Anıtlar Fonu (World Monuments Fund) tehlike altında bulunan kültürel yapılar listesine bu yıl Türkiye’den sadece Kars’taki Mren Kilisesi’ni aldı.
1996 yılından beri, her iki senede bir tehlike altında bulunan kültürel değerlere dikkat çekmek amacıyla hazırlanan gözlem listesinde önceki yıl Türkiye'den Haydarpaşa Tren Garı, Büyükada Rum Yetimhanesi ve Gürcü Oshki Manastırı yer alırken 2013 listesinde sadece Kars’ın Digor bölgesinde bulunan 7’inci yüzyıla ait Mren Ermeni kilisesine yer verildi.

1/ 16
Dünya Anıtlar Fonu

Dünya Anıtlar Fonu tarafından New York’ta yapılan basın toplantısında açıklanan listeye giren Mren Kilisesi’nin, Bizans ve Pers savaşları sırasında inşa edildiği ve yüzyıllardır atıl durumda olduğu kaydedildi.

2/ 16
Dünya Anıtlar Fonu

Türkiye-Ermenistan sınırındaki askeri bölge içinde yer aldığı için sadece hükümetten alınan özel izinle ulaşılabilen Mren Kilisesi’nin Güney cephesinin çöktüğü, zorunlu olan sağlamlaştırma veya iyileştirme önlemleri alınmadığı takdirde tamamen göçme tehlikesi bulunduğuna dikkat çekildi.

Bu yılki listede 41 ülkeden korunmaya muhtaç 67 yapı ve bölgeye yer verildi. Yeniden sular altında kalan Venedik listedeki yerini korumaya devam ederken Suriye’deki iç savaşın etkisiyle tahrip olma tehlikesi yaşayan tüm tarihi mekanlar toplu halde gösterildi.

3/ 16
Dünya Anıtlar Fonu

İşte listeden bazı örnekler:

ABD'nin Teksas eyaletindeki Chinati Sanat Müzesi

4/ 16