Dünyada sadece bu gölde var!

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen inci kefalinin, üreme alanı olan akarsu ve dere yataklarına göçü nedeniyle av yasağı başladı.

Dünyada sadece bu gölde var!

Dünyada sadece Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen inci kefalinin, üreme alanı olan akarsu ve dere yataklarına göçü nedeniyle av yasağı başladı.

1/ 10
Dünyada sadece bu gölde var!

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, gazetecilere yaptığı açıklamada, inci kefalinin sadece Van Gölü'nde yaşayan endemik bir balık türü olduğunu belirterek, bu balığın ilkbahar döneminde yumurtlamak için akarsu kaynaklarına doğru göç ettiğini söyledi. Sarı, inci kefalinin yumurtlama döneminin başlamasıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında av yasağının uygulanmaya başladığını ifade ederek, Van Gölü kıyılarında yaşayan herkesin avlanma yasağına uyarak, inci kefaline sahip çıkması gerektiğini anlattı. Yılın 290 günü, balık avcılığının serbest olduğunu ifade eden Sarı, ''Sadece 75 günlük bir yasak söz konusu. Bu döneme dikkat edelim ve bu dönemde balık avlamayalım. Avlayanları yetkililer ve ilgililere bildirelim. Satılan balığı almayalım'' diye konuştu.

2/ 10
Dünyada sadece bu gölde var!

2 MİLYAR İNCİ KEFALİ GÖÇ YOLUNDA İnci kefalinin yumurtlama döneminin başlamasıyla birlikte yaklaşık 2 milyar balığın dere yataklarına doğru yöneldiğini anlatan Sarı, şunları söyledi: ''Üremek için akarsu ve dere yataklarına doğru hareket eden balıklar, tuzlu ve sodalı sudan tatlı suya geçmeden önce vücutlarının adaptasyonunu sağlamak için bir süre bekleyecek. Bu ayarlamadan sonra derelerin de sıcaklığı uygun hale gelip, suyun sıcaklığı 12 ile 13 dereceyi bulunca dere yataklarına girmeye başlayacak. Döllenme dışarıda olacağı için hem dişiler hem de erkek balıklar bu göçte yer alacak. Dişi tatlı suya yumurtasını, erkek de üstüne sütünü bırakacak. Böylece döllenme gerçekleşmiş olacak.''

3/ 10
Dünyada sadece bu gölde var!

HER BALIĞIN KARNINDA 10 BİN YUMURTA BULUNUYOR Her bir dişi inci kefalinin karnında 10 bin yumurta bulunduğunu açıklayan Sarı, av yasağına uyulmadan ve yumurtalarını bırakmadan avlanan her balıkla birlikte yeni gelecek 10 bin balığın yok edilmiş olacağını kaydetti. Sarı, kaçak avcılığın göldeki inci kefaliyle birlikte balıkçı teknelerinin ve ondan ekmeklerini kazanan insanların da sayısını azaltacağını vurguladı. Av yasağı sebebiyle gölden ağlarını çeken balıkçılar ise uygulamanın memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

4/ 10