Dünyanın en kötü tabloları bu müzede

Dünyanın en kötü tabloları bu müzede ...

Dünyanın en kötü tabloları bu müzede

Resim merakı olanları bilirsiniz… Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Salvador Dali ve Pablo Picasso’nun tablolarına saatlerce bakabilirler. Dahası onlardan birinin tablosuna milyonlarca dolar verebilirler. Şaheser olarak değerlendirilen eserlerini görmek için farklı diyarlardaki müzelerine kadar gidenler bile var. Peki siz hiç dünyanın en kötü tablolarının bir müzede toplandığına şahit oldunuz mu? ABD’nin Boston şehrinde bulunan Kötü Sanat Eserleri Müzesi’nde işte tam da sözünü ettiğimiz kötü eserler mevcut.

1/ 4
Dünyanın en kötü tabloları bu müzede

600 parçanın bulunduğu müzede en kötü tablo, içlerinde ‘en iyi tablo’ görevini görüyor. Müzenin yetkili müdürü Louise Reilly Sacco, her yıl gelen ziyaretçi sayılarının ortalama 8 bin civarında olduğunu söylüyor. Küratörlerinin her ay en az 20 tabloyu kabul ettiklerini kaydeden Sacco, titiz çalışmaları sonucu eserlerin seçilip, müze duvarında asıldığını ifade ediyor.

2/ 4
Dünyanın en kötü tabloları bu müzede

Tabloların ilginç olması gerektiğinden bahseden Sacco, en önemli kriterlerine ise şöyle dile getiriyor: “Eğer ressam hazırladığı tabloyu çöpe atmak istemişse o bizim müzemizde muhakkak yer almalı.” Müze fikri de bu yolla ortaya çıkmış. Kurucu Scott Wilson, çöpte bir tablo bulmuş. Çiçekler arasında koşan Lucy adlı bir kadının resmedildiği tablo, müzenin ilham kaynağı olarak düşünülüyor.

3/ 4
Dünyanın en kötü tabloları bu müzede

4/ 4