En ölümcül hayvanlar

New York Daily News haberinde ölümcül kara ve deniz hayvanlarını bir araya topladı.

En ölümcül hayvanlar

Dünyanın en "ölümcül" hayvanları üzerine yapılan belgesellerde genelde köpekbalıkları ve diğer deniz hayvanları başı çekiyor; ancak aslında kara da hiç güvenli değil. New York Daily News haberinde ölümcül kara ve deniz hayvanlarını bir araya topladı.

National Geographic’e göre, her yıl meydana gelen köpekbalığı saldırılarının üçte biri büyük beyaz köpekbalığı tarafından gerçekleştiriliyor. Saldırıların çoğu ölümcül değil, zira büyük beyaz köpekbalıkları insan eti tercih etmiyor, sadece tadını merak ettikleri için saldırıyorlar, bir nevi lezzet testi.

1/ 17
En ölümcül hayvanlar

Kaplan köpekbalıkları da köpekbalıklarının en çok korkulan türlerinden biri. Keskin, testere gibi dişleri bir deniz kaplumbağasının kabuğunu kıracak güçte. Ve büyük beyaz köpekbalıklarının aksine, insanları ısırdıktan sonra kaçmıyorlar. Bu tür köpekbalıkları genellikle çöp dahil her şeyi yedikleri için ‘denizin çöp sepeti’ adıyla anılıyorlar. Vahşi doğada 50 yıl kadar yaşayabiliyorlar.

2/ 17
En ölümcül hayvanlar

Dünyanın en ölümcül hayvanlarından biri de tuzlu su timsahı. Bu hayvanlar önlerine ne gelirse yiyebiliyor; maymunlar, yaban domuzları, zebralar hatta köpekbalıkları. Timsahlar genellikle avları suya eğilip su içerken onları yakalıyor sonra güçlü çeneleriyle onları içeriye doğru çekiyorlar.

3/ 17
En ölümcül hayvanlar

Ona ormanlar kralı denmesinin bir sebebi var elbet. Afrika aslanı Afrika’nın doğusunda ve güneyinde ve Sahra çölünün güneyinde yaşıyor. Bir aslanın kükremesi 8 kilometre uzaktan duyulabiliyor ve genellikle vahşi doğada hayatta kalma süreleri 13 yıl. Aslanlar, avlarını yakalamak için saatte 80 kilometre hızla koşabiliyorlar.

4/ 17