Filomingolar Düden gölüne geri döndü

Düden Gölü yeniden flamingolara kavuştu.

Filomingolar Düden gölüne geri döndü

Konya’nın Kulu İlçesi’nde 175 kuş türüne ev sahipliği yapan, geçen yıllarda hem kuraklık hem de bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Düden Gölü, bu yılki yağışlarla ve alınan önlemlerle eski günlerine dönmeye başladı. Son iki yıldır göle uğramayan flamingolar bu yıl yenideng eldi.

1/ 5
Filomingolar Düden gölüne geri döndü

Kulu Kaymakamı Erkaya Yırık, ilçeye 5 kilometre uzaklıkta bulunan Düden Gölü’nün kuraklık ve küresel ısınmadan etkilendiğini söyledi. Tüm olumsuzluklar karşısında Düden Gölü’nü kurtarmak için bir dizi önlem aldıklarını anlatan Erkaya Yırık, “Gölü besleyen Değirmenözü deresinden çiftçiler pancar tarlalarını suluyordu. Bu sulamının önüne geçildi. Yer altı suyunun kullanımını önlemek için sondaj kuyuları kontrol altına alındı. Artık vatandaşlarımız isteği gibi sondaj yaparak kuyu açamıyor. Damlama sulama projelerinin yaygınlaştırılması sağlandı. Göle akan bölgenin atık suları da arıtma tesisinin faaliyete geçmesi ile de temiz bir şekilde akmaya başladı. Son yağışlar ve alınan bu tedbirler istenilen şekilde olmasa bile kuruma noktasına gelen göldeki su seviyesini yükseltti” dedi.

2/ 5
Filomingolar Düden gölüne geri döndü

Kulu Belediye Başkanvekili Şuayıp Kınalı da Düden Gölü’nün 2007 yılından sonra kuraklık ve diğer etkenlerden dolayı kurumaya başladığını, şimdi ise eski günlerine dönmeye başladığını anlattı. Başkan Kınalı, “Kuraklık nedeniyle araçlar gölü karşıdan karşıya geçiyordu. Geçen yıl ise neredeyse tamamen boştu. Bir kilometrekarelik bir alan kalmıştı. Ama son iki yıldır yağışların etkisi ve alınan önlemler ile su seviyesi az da olsa yükseldi. Kuşlar yeniden göle gelmeye başladı. Bu yıl Düden Gölü’ne çok sayıda flamingo geldi. Önümüzdeki dönemde kuş türü ve sayısının tekrar artacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

3/ 5
Filomingolar Düden gölüne geri döndü

4/ 5