Geleceği şekillendirecek 10 keşif

Geleceği şekillendirecek 10 keşif

Geleceği şekillendirecek 10 keşif

Akıllı tıbbi yamalar: Tıbbi yama sağlığınız hakkındaki verileri toplayabilir ve uzun süre cildinizin içine ilaç enjekte edebilir. Kore’de bulunan Seoul National University’de görevli bilim adamları, yamalar için bazı nano-materyaller geliştirdiler. Bunlar arasında silikon nano-zarlardan yapılmış hareket sensörü, altın nano-parçacıklardan yapılan bir hafıza ve ilaçla doldurulmuş silis nano-parçacıklar bulunuyor. Bu teknolojiyi geliştiren bilim insanları gelecekte bu yamaların kalp yetmezliği, epilepsi ve Parkinson gibi nörolojik bozuklukların daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağını umut ediyor.

1/ 11
Geleceği şekillendirecek 10 keşif

Gece görüşlü kontak lens: Geceleri kontak lensleriniz sayesinde her şeyi görmek ister miydiniz? Michigan University’de geliştirilen grafen isimli materyalden yapılan ışık dedektörü gelecek vaadediyor. Infrared ışınlarını algılayan cihaz şu anda tırnak büyüklüğünde. Fakat bu cihaz bir kontak lense ya da cep telefonuna yerleştirilebilecek kadar küçülecek.

2/ 11
Geleceği şekillendirecek 10 keşif

Yeni hava tahmin sistemi: Hava tahmincileri havanın güneşli olacağını söylerken çoğunuz sağnak yağmura yakalanmışsınızdır. Şimdi San Diego’da bulunan Scripps Deniz Bilimi Enstitüsü tarafından geliştirilen sistem, ticari uçaklar üzerindeki GPS’i kullanarak hava durumu örneği geliştiriyor. Sistem atmosferdeki farklı rakımların kesin ölçümlerini alıyor ve özellikle kasırgaya eğilimli bölgelerde veri toplamak çok kullanışlı.

3/ 11
Geleceği şekillendirecek 10 keşif

Bilgisayar hatalı yüz ifadelerini buluyor: Toronto Üniversitesi’nde geliştirilen bilgisayar sistemi acının yüzdeki hatalı yansımasını insanlardan daha iyi tespit ediyor. Taklit edilen duygunun insanlar tarafından ayırt edilmesi çok zordur. Biraz eğitim ve denemeden sonra insanlar sadece yüzde 55 başarı oranına sahipken bu bilgisayar programı yüzde 85 başarılı oldu. Sistem ruhsal bozuklukların tedavisinin yanı sıra havaalanı güvenliğinde ve yasal sistemlerde kullanılabilir.

4/ 11