Gözleri olmayan bebek

Çok nadir görülen “gözleri olmadan doğumlardan” biri ABD’de gerçekleşti..

Gözleri olmayan bebek

ABD'nin Florida eyaletinde gözleri olmayan bir bebek dünyaya geldi. Uzmanlar, çok nadir görülen rahatsızlığın ultrasonda tespit edilemediğine dikkat çekerken, kadınların hamilelik döneminde genetik tarama yaptırmaları gerektiği uyarısını yaptı.

1/ 7
Gözleri olmayan bebek

Hürriyet’in haberine göre geçen yılın Ekim ayı başlarında Taylor Garrison adlı kadın bir kız bebeği dünyaya getirdi. Ancak doğum sonrası bebekte bir anormallik olduğunu tespit eden doktorlar, bebeği anneye göstermeden önce altı saatlik bir inceleme yaptı.

İncelemenin ardından bebeği kendisine gösterilen anne, kızının gözleri olmadığını fark etti. Tıp dünyasında anoftalmi (doğuştan gözlere sahip olmama) olarak bilinen rahatsızlık, ABD’de her 10 bin doğumda bir görülüyor.

2/ 7
Gözleri olmayan bebek

Florida'nın Wellington ilçesinde yaşayan ve sadece 15 yaşında olan anne, hamileliği esnasında kızının rahatsızlığını fark etmemiş. Bunun nedeni ise, anoftalmi rahatsızlığını ultrasonda tespit etmenin neredeyse imkansız olması. Dünyaya gelen Brielle adlı bebek, göz dokusu hiç gelişmediği için ömür boyu tedavi edilemez bir körlükle yaşamak zorunda.

Göz ve Kulak Kliniği doktoru Aaron Fay, anoftalminin çok nadir rastlanılan bir hastalık olduğunu ve kliniklerinde bu rahatsızlıktan dolayı tedavi gören 10 çocuk olduğunu söyledi.

3/ 7
Gözleri olmayan bebek

KALITIMSAL BİR RAHATSIZLIK DEĞİL

Fay, hastalığın kalıtımsal olmadığını ancak genetik bir mutasyon ya da hamileliğin ilk birkaç haftasında yaşanmış tanımlanamayan bir durumdan kaynaklanabileceğini söyledi. Genetik taramadan geçirilen Brielle adındaki bebekte bir kusur bulunamazken, uzmanlar genetik mutasyonun anoftalmiye bazen neden olabildiğini belirtti.

4/ 7