Hayata döndürülmek istenen 10 canlı türü

Hayata döndürülmek istenen 10 canlı türü

Avustralyalı bilim insanları, kısa bir süre önce nesli 30 yıl önce tüketiken Rheobatrachus türünün (müdede üreyen kurbağa) embriyosunu başarıyla ürettiklerini açıkladı. Embriyo, gelişimini tamamlamadan ölse de, bilim dünyası nesli tükenmiş canlıların tekrar hayata döndürülmesi konusunda önemli bir adım attı. Bugünlerde tartışılan konu ise tekrar nefes alması sağlanabilecek ilk canlıların neler olacağı. Discovery News, insanların gelecekte canlı olarak görmek isteyebilecekleri 10 türü belirledi.

1/ 12
Hayata döndürülmek istenen 10 canlı türü

Mamut

Bir zamanların en devasa canlılarından olan mamutlar, uzun yıllardır bilim insanlarının yeniden hayata döndürmek istediği türler arasında. Saka (Yakutistan) Cumhuriyeti mamut müzesinde görevli olan Rus bilim insanı Semyon Grigoriev, fil yumurtasının çekirdeğini çıkararak, mamut fosilinin kemik iliğinden alınan hücre çekirdeğini yerleştirmek istiyor. Rus araştırmacı böylece, yumurtadan gelişecek embriyonun bebek mamuta dönüşeceğini umuyor

2/ 12
Hayata döndürülmek istenen 10 canlı türü

Tazmanya kaplanı

Avustralya’nın Sydney Üniversitesi’nde genetik mühendisi olan Katherine Belov, nesli 1936’da tükenen Tazmanya kaplanlanının, ‘genetik çeşitlilikleri az olduğu için’ böyle bir sonla karşılaştığını belirtti. Belov, “Bu tür değişikliklere adapte olmak konusunda çok başarılı değildi... Eğer yaşama dönerlerse genetik çeşitliliklerini artırmak yeniden zaman isteyecek” dedi.

3/ 12
Hayata döndürülmek istenen 10 canlı türü

Yolcu güvercin

Bilim insanları, Avrupalılar Amerika kıtalarına geldiği zaman bu kuşlardan milyarlarcasının hayatta olduğuna inanıyor. Ancak zamanla yaşam alanlarını kaybeden ve etleri için avlanan kuşların nesli tükendi. Araştırmacılar, türün korunan kalıntılarından DNA örnekleri alarak, genetik bilgileri diğer güvercin türlerine enjekte etmeyi ve yolcu güvercinleri hayata döndürmeyi amaçlıyor.

4/ 12