ODTÜ efsaneleri

ODTÜ efsaneleri

ODTÜ efsaneleri

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde adımını atsan bir efsaneye çarpıyorsun. 1956 yılında kurulan üniversitenin tarihinde yaşanmış her olay, üniversite bahçesine yapılan her heykel bir efsanenin malzemesi olup çıkıyor. Bize de bu modern zaman mitlerinin en ünlülerini derleyip size sunmak kalıyor:

(Hürriyet)

1/ 26
ODTÜ efsaneleri

DEVRİM YAZISI NEDEN SİLİNEMİYOR?

ODTÜ stadyumunun tribün merdivenlerinde yazılı “DEVRİM” yazısı hakkında birçok efsane var. İlki yazının yazılış şekliyle ilgili. Rivayete göre yazı, 1980 öncesi kimya mühendisliğinde okuyan öğrencilerin hazırladığı özel bir boyayla yazıldı ve yazı ateşe verilerek taşlara iyice işlenmesi sağlandı. Bu nedenle yazı boyayla hatta kazınarak bile yok edilemiyor.

2/ 26
ODTÜ efsaneleri

Hatta yağmur yağınca yeni yazılmış kadar canlı bir görünüme sahip oluyor. Boyanın formülünü sadece boyayı hazırlayan öğrenciler biliyor. Böyle bir yazının nasıl bu kadar düzgün yazıldığı konusuna gelirsek, karşımıza yine bir hikaye çıkıyor. Öyle ki stadyumun tam karşısındaki spor salonunun üstüne çıkan öğrenciler, dürbün ve inşaat bölümünde kullanılan ölçüm aletlerinin yardımıyla, yazıyı yazanlara rehberlik etmiş.

3/ 26
ODTÜ efsaneleri

AŞIK HEYKELLER

Matematik bölümünün ön bahçesinde, elinde kitaplarıyla bir kız heykeli var. Hemen karşısındaki kütüphanenin girişinde de kız heykelini görebilen, hem bir erkeğe hem de bir hayvana benzetilen ilginç bir heykel var. Rivayete göre, kız heykeli, Matematik bölümünü, Fizik bölümünde çift ana dal yaparak üç senede 4.00 ortalama ile bitirebilen, ancak, mezuniyet törenine gelirken geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren bir öğrenciye ait.

4/ 26