Ölümün gizemleri

Ölümün gizemleri

2 yaşındaki Gardell Martin 2015 yılının Mart ayında buzlu bir akıntıya düşmesinden sonra 1,5 saatten uzun bir süre boyunca ölü halde kaldı. Üç buçuk gün sonra ise hastaneden canlı ve sağlıklı bir şekilde ayrıldı. Gardell’ın öyküsü, biliminsanlarını ölümün anlamını sorgulamaya iten birçok öyküden yalnızca biri. (nationalgeographic)

1/ 19
Ölümün gizemleri

Arizona’da, ölümden hemen sonra kişinin vücudunun dondurulması üzerine çalışmalar yürüten Alcor şirketinin kurucularından Linda Chamberlain, kocası Fred’in günün birinde çözülerek iyileştirileceği umuduyla dondurulduğu kabine sarılıyor. Linda, zamanı geldiğinde dondurulmuş gri bölgede kocasına katılmayı planlıyor. Linda’nın söylediğine göre Fred’in son sözleri, “Tanrım, umarım bu işe yarar,” olmuş. Arizona’da ölümünden hemen sonra kişinin vücudunu donduran uzmanlar, sayıları 130’u aşan ölü “müşteri”yi farklı türden bir gri bölge olan donma halinde bekletiyor. Uzak gelecekte bir gün, belki günümüzden yüzyıllar sonra, teknolojinin onları öldüren hastalıkları tedavi edebilecek kadar geliştiği bir zamanda bu müşterilerin çözülerek yaşama döndürüleceklerini umuyorlar.

2/ 19
Ölümün gizemleri

Deanna Santana, 17 yaşında trafik kazasında ölen ve organlarıyla dokuları 76 farklı insana nakledilen oğlu için, “Bebeğim, oğlum, ardında çok büyük bir etki bıraktı,” diyor. Scott sayesinde yeni bir kalbe kavuşan Rod Gramson (ortada), Scott’ın yaşamını yitirdiği Placerville, Kaliforniya yakınlarında Deanna ve eşi Rich ile birlikte.

3/ 19
Ölümün gizemleri

2013 yılında beyin ölümü gerçekleşen 13 yaşındaki Jahi McMath’in annesi Nailah Winkfield, “Eğer doktorları dinleseydim şimdi kızımı mezarlıkta ziyaret ediyor olurdum,” diyor. Winkfield, kızının henüz ölmediği konusunda ısrarcı.

4/ 19