Palandökende suni kar !

Yağışların yeterli olmaması Palandöken'e suni kar yağdırdı..

Palandökende suni kar !

PALANDÖKEN Dağı'nda yeterli yağış olmadı, kar kalınlığı 10 santimetrede kaldı. Endişeye kapılan otel yöneticileri, kar makinelerini çalıştırıp suni kar yağdırdı. Dağdaki bazı tatilciler suni kar yağışı altında eşleriyle birlikte romantik yürüyüş yaptı.

1/ 5
Palandökende suni kar !

Kayak için en az 20 santimetre kar olması gerekirken şu anda Palandöken'de 10 santimetre kar olması, kara kara düşünen otel yöneticilerini harekete geçirdi. Dedeman Oteli, 5 yıl önce satın aldığı 3 suni kar yapma makinesini çalıştırdı. Deniz seviyesinden 2 bin 150 metre yükseklikte bulunan göletten motorlarla çekilen su, 2 bin 350 rakımlı pistlerin bulunduğu bölgeye kar olarak düşmeye başladı. Kar makinelerinin her biri saatte 10 ton su harcayarak yaklaşık 100 metrekarelik alanı 5 santimetre kalınlığında karla kapladığı belirtildi.

2/ 5
Palandökende suni kar !

Daha önceki dönemlerde Palandöken’de kar kalınlığının bu mevsimde 1- 2 metreye arasında olduğunu anımsatan Dedeman Oteli Genel Müdürü Nuri Avşarer şöyle konuştu:

“Malesef bu sezon, aralık ayının ortasına gelmemize rağmen yeterince kar yağmadı. Biz de müştelerimizi memnun etmek için suni kar makinelerini kurduk. Pistleri suni karla dolduruyoruz. Suni karın en büyük özelliği doğal kara oranla daha uzun ömürlü olması. Suni kar yapımı için bir haftada 600 ton su kullandık. Bunun 200 tonunu otelden, 400 tonunu da göletten temin ettik. Makinelerin suni kar yağdırması için hava sıcaklığı sıfırında altında 7 ila 11 derece arasında olması gerekiyor. Onun için kar makinelerini karanlık çöktükten sonra çalıştırıyoruz, gece yarısına kadar kar yağdırıyoruz.”

3/ 5
Palandökende suni kar !

Bazı tatilciler suni kar yağışı altında el ele tutuşarak gezinti yaptı. Palandöken’e tatil için geldiklerini vurgulayan Mustafa Yıldırım, “Eşim ve ben kar yağarken yürümeyi çok seviyoruz. Romantik ortam için ilk kez suni karı denedik. Hoşumuza gitti. Herhalde suni kar yağışı altında yürümek kimseye kolay kolay nasip olmaz” dedi.

4/ 5