Pazartesi sendromuna bilimsel bakış

Pazartesi sendromuna bilimsel bakış

Pazartesi sendromuna bilimsel bakış

Beynimiz vücut saatimizle, yani hareketlerimizi ayarlayan doğal mekanizmayla bağımlı çalışır. Yaz ve kış saati uygulamalarını hatırlayın. 1 saatlik değişiklik bile nasıl da hayatımızı alt üst etmeye yetiyor. Ama bir şekilde biz bunu her hafta yapıyoruz aslında. Birçok insan, haftaiçi yeterince uyuyamadığı için bunu haftasonlarında telafi etmeye çalışıyor. Fakat Cumartesi-Pazar fazladan uyuduğunuz 1-2 saat bile vücudun zaman mekanizmasını bozabiliyor. Araştırmacılara göre, bu fazladan uyku vücut mekanizmasını 45 dakikaya kadar geriye alabiliyor ve bu nedenle hafta başına yorgun olarak başlıyorsunuz. Haftasonu çok iyi dinlendiğinizi düşünseniz bile, Pazartesi sabahı kalkmak kabus olabiliyor.

1/ 8
Pazartesi sendromuna bilimsel bakış

Yeteri kadar sosyal olmayabilirsiniz.
Pazartesi sabahları mutsuz olmamızın bir sebebi de çok öncelere, ilk insana kadar uzanıyor. İnsanlar olarak sosyal hayvanlarız ve kendimizi mutlu hissetmek için birlikte yaşadığımız, çalıştığımız insanlar arasında da rahat olmamız gerek. Yani konuşmamız, iletişim kurmamız şart. Bilimadamlarına göre, iki günlük haftasonu arasından sonra bile, iş yerindeki konumumuzun güvende olduğundan emin olmak istiyoruz. Bu sebeple, iş arkadaşlarınızla yapacağınız dedikodular bile, haftaya mutlu başlamanızı sağlayabilir.

2/ 8
Pazartesi sendromuna bilimsel bakış

Ani değişimlere gelemiyorsunuz.
Bilimadamları, insanlara düzenli aralıklarla tepkilerini kaydetmelerini söyleyip bunları izlediğinde pazartesi günleri verdikleri tepkilerin diğer haftaiçi günlerden daha mutsuz, daha stressiz olmadığını farkettiler. İnsanlar haftasonunu bekledikleri için sadece cuma günlerinde büyük bir tepki artışı var. Bunun haricinde bütün çalışma günleri eşit derecede olumsuz sonuç veriyor. Ama insanlara en stresli günün hangisi olduğunu sorduğunuzda, size pazartesi yanıtını vereceklerdir. Bunun altında yatan sebep; mutlu bir pazar gününden sonra meydana gelen duygu değişimi, diğer iş günleri arasındaki değişimlerden daha dikkat çekicidir. Bu yüzden pazartesi günleri daima size haftanın en zor günü olarak gelecektir.

3/ 8
Pazartesi sendromuna bilimsel bakış

Kendinizi berbat hissediyorsunuz.
Ortalama bir haftasonu, normalden daha fazla yemek,içki ve sigara içmek anlamına gelebilir. Haftasonunda tükettiğiniz şeylere bağlı olarak, Amerikalı kadınlara uygulanan bir çalışmada, kadınların kendilerini en az çekici buldukları gün Pazartesi.

Ayrıca insanlar, kendileriyle ilgili bir değişiklik yapacaklarında en uygun günün Pazartesi olduğunu düşünürler. Sigarayı bırakmak, diyete başlamak gibi. Bunlar olumlu adımlar olsa da, yapmaktan hiç zevk almadığınız sizi strese sokan şeyler aslında. İşte bu tür duygular da sizi Pazartesiden uzaklaştıran etmenler olabilir.

4/ 8