"Türk rokforu" lezzetini mağaradan alıyor

"Türk rokforu" lezzetini mağaradan alıyor

"Türk rokforu" lezzetini mağaradan alıyor

"Türk rokforu" olarak bilinen ve lezzetini aylarca yerin altındaki bir mağarada bekletilmesinden alan "Divle Obruk Peyniri", kendine has tadı ve aromasıyla dünyanın en kaliteli 5 peynirinden biri olarak gösteriliyor...

1/ 11
"Türk rokforu" lezzetini mağaradan alıyor

Karaman'ın Ayrancı ilçesine bağlı  Üçharman Köyü'nde doğal yöntemlerle üretilen ve yerin 36 metre altındaki mağarada  bekletilerek muhafaza edilen "Divle Obruk peyniri" kendine has tadı ve aromasıyla  dünyanın en kaliteli 5 peynirinden biri olarak gösteriliyor.

2/ 11
"Türk rokforu" lezzetini mağaradan alıyor

Eski adı Divle olan Üçharman köyü, bölgenin en eski yerleşim  yerlerinden biri olarak biliniyor. Köyde koyun ve keçi sütünden üretilip,  mağarada bekletilen peynirler, gurmeler tarafından dünyanın en kaliteli  peynirleri arasında nitelendiriliyor. Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Divle Obruk peynirini özel kılan sebebin bekletildiği mağara olduğunu  söyledi. Peynirin adını bu mağaradan aldığını ifade eden Büyükkarcı, "Burası 36  metre derinlikte 257 metre uzunluğunda doğal bir mağara. En büyük özelliği ise  içinde bulunan bakteriler. Bir diğer önemli özelliği de yaz-kış sıcaklığın 4  derecede olması" diye konuştu.

3/ 11
"Türk rokforu" lezzetini mağaradan alıyor

Bekledikçe kızıl rengi alıyor
Köyde peynir yapımının nisan ve mayıs aylarında başladığını belirten  Büyükkarcı, şunları anlattı: "Meralarda doğal ortamda yayılan koyunlar sağılır. Süt kaynatılır,  mayalanarak peynir haline gelir. Peynir keselendikten sonra bir süre bekler. Ovalandıktan sonra kuzu ve oğlak derilerine özel aparatlarla basılır. Ardından  tulumlar mağaraya konulur. İlk önce deri doğal rengindedir. Sonra kül rengini  alır. İlerleyen günlerde etrafında beyaz küf tabakası oluşmaya başlar. Belli bir  süre sonra bu küfler dökülür ve kızıl bir renk alır. Deri bu rengi aldığında  peynir oluşumu tamamlanmış demektir. Yaklaşık 3-4 ay süren bu sürecin ardından  peynir mağaradan çıkarılır. Yüzyıllardır peynir bu şekilde üretilir."

4/ 11