Şifrelerin dünyası

Şifrelerin dünyası

Şifrelerin dünyası

Her kurumda, her internet sitesinde hep aynı laf: “Kolay hatırlayacağınız ama aynı zamanda başkasının zor tahmin edebileceği bir şifre kullanın.”

Oysa bilmiyorlar ki, o şifreyi hatırlamak için neler çekiyorum. Üstelik bir taneyle de sınırlı değil. Bugün her birimizin hayatında ortalama 30 şifre var.

1/ 13
Şifrelerin dünyası

Daha sabah gözümü açar açmaz başlıyor karmaşa. Cep telefonumu açmak için şifresini giriyorum. Neyse ki dört haneli olduğundan hatırlamakta zorluk çekmiyorum.

2/ 13
Şifrelerin dünyası

Ama bu sabah telaşım çok, işe yetişmem lazım. Apar topar çıkıyorum evden. Ama karşımda büyük bir engel var; alarm sistemi.

Neydi parolası, neydi? Uykulu uykulu da hatırlanmıyor ki bu meret. Tuşluyorum aklıma ilk geleni ve işte büyük hata! Bir anda evin içi siren sesiyle inlemeye başlıyor. Sadece evin içi mi? Alarmın sesiyle bütün apartman ayakta

3/ 13
Şifrelerin dünyası

Bir yandan da güvenliğimi kontrol etmek isteyen alarm merkezi arıyor tabii ki. Ve sordukları ilk soru ne olsa beğenirsiniz: “Güvenlik kodunuzun ilk iki hanesini söyler misiniz?” Bir bu eksikti, hatırlayıveriyorum neyse ki... Ama tabii o da bir anda değil, bir süre düşünmem gerekiyor.

4/ 13