Tacizden koruyan yüzük

Mısır’da taciz ve elle sarkıntılık olayları dolayısıyla 'taciz karşıtı' yüzük tasarlandı.

Tacizden koruyan yüzük

Mısır’da son dönemde kadınlara karşı giderek artan taciz ve elle sarkıntılık olayları dolayısıyla “taciz karşıtı” yüzük tasarlandı.  

1/ 7
Tacizden koruyan yüzük

“Taciz karşıtı” yüzüğün tasarımıcısı Lubna Feragli, ülkesindeki taciz olaylarının bir “olgu” halini aldığını belirterek, “Bu yüzük köklü çözüm niteliğinde değil, sadece taciz anında kadına kaçmak ya da yardım istemek için zaman kazandıracak” diye konuştu.

2/ 7
Tacizden koruyan yüzük

Son günlerde giderek artan taciz vakalarına karşı her kadının rahatça ulaşabilmesi için bu yüzüğü tasarladığını söyleyen Feragli, “Ben aksesuar tasarımcısı olarak, bu olguyla mücadele etmek için neler yapabileceğimi düşündüm. Yüzüğü tasarlarken amacım tabii ki taciz olayını gerçekleştiren kişiyle kadının kavga etmesi değil. Yalnızca olay anında yüzük yardımıyla saldırganı şaşırtıp, mağdurun kaçmasına yardımcı olmak istedim” ifadelerini kullandı.

3/ 7
Tacizden koruyan yüzük

ÇANTADAN ÇIKARMA DERDİ YOK

“Toplumumuzda artık kadının kendini savunması gerekiyor” diyen Feragli, şunları kaydetti: “Tasarımım taciz vakalarını önlemek amacıyla kullanılan elektro şok gibi savunma cihazlarıyla kıyaslanmamalı. Ancak cihazı çantadan çıkarmak vakit gerektiriken, yüzüğü kullanmak için çok fazla zamana ihtiyaç yok. Kadın burada sadece saldırgana vurmak için hızlı el hareketlerine ihtiyaç duyacak” dedi.

4/ 7