Tarihe hükmeden diktatörler

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük 10 diktatörü..

Tarihe hükmeden diktatörler

1-Abraham Lincoln
Amerika’nın 16 ‘ncı başkanı olan Abraham Lincoln Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda büyük mücadele gösterdi. Başarılı bir şekilde ülkenin bütünlüğünü koruyan Lincoln ayrıca köleliği Amerikan topraklarından silecek atılımlar da yaptı. Abraham Lincoln, dünyanın olmasa bile Amerika’nın belki de en büyük lideriydi.

1/ 11
Tarihe hükmeden diktatörler

2-Napolyon
Fransız imparator Napolyon askeri ve politik becerileriyle 19’uncu yüzyıl başlarında tüm Avrupa’yı etkisi altına almıştı. Avrupa kıtasını üstün askeri yetenekleri ve zekasıyla egemenliği altına alan Napolyon, Rusya’yı istila edene kadar bu başarısını sürdürdü.

2/ 11
Tarihe hükmeden diktatörler

3-Şarlman
Frenklerin hükümdarı olan Charlemagne (Şarlman) 768 yılından öldüğü güne kadar görevini hakkıyla yaptı. Küçük Fransız krallıklarını birleştirerek tek ve büyük bir krallık kuran Şarlman aynı zamanda kültürel aktivitelere de çok öenm veriyordu. Kendi döneminde adeta bir Rönesans atmosferi yaratmıştı.

3/ 11
Tarihe hükmeden diktatörler

4-I. Kraliçe Elizabeth
1558 yılından öldüğü güne kadar İngiltere ve İrlanda’nın kraliçesi olan Elizabeth, hiçbir krala ihtiyaç duymadan ‘Bakire Kraliçe’ ünvanını hak ederek ülkesini iyi bir biçimde yönetti. Tarihteki ender kadın yöneticilerden biri olan Elizabeth, bu özelliği ile pek çok kadına ilham kaynağı oldu. Hükmettiği dönemden önce bir kadının bu kadar güçlü olabileceği hakkında kimsenin bir fikri yoktu ve bu özelliği ile erkek yöneticileri aratmıyordu.

4/ 11