Tarihin en kötü icatları

Tarihin en kötü icatları

Tarihin en kötü icatları

Segway
2001 yılında piyasaya çıkana kadar dünyayı değiştireceğine inanılan bir sır olan Segway ulaştırma dünyasında beklenen devrimi başlatmayı maalesef başaramadı.

1/ 31
Tarihin en kötü icatları

Yeni Cola
Cola’nın 23 Nisan 1985’te piyasaya sürülen “daha yeni, daha tatlı” versiyonu lezzet testlerinde başarılı oldu ancak gerçek dünyada tam bir hayal kırıklığına dönüştü. Cola’nın hayranlarından gelen telefonlar, mektuplar ve abartılı şikayetlerle birkaç hafta içinde Yeni Cola piyasadan kaldırılıp eskisi kutuların ve şişelerin üzerindeki “klasik” ifadesiyle yeniden piyasaya sürüldü.

2/ 31
Tarihin en kötü icatları

Clippy
Microsoft Office kullanıcılarını hiçbir şey habersizce ekrana çıkıp bu soruyu soran Clippy kadar can sıkıcı olmadı. Bu ofis asistanı ilk olarak Microsoft Office’in ‘97 sürümünde bütün görevleri tamamlamaya hazır sanal bir kaşıt atacı olarak ortaya çıktı. Tek sorun Clippy’nin çenesini tutmayı becerememesiydi.

3/ 31
Tarihin en kötü icatları

Ajan Portakal
Vietnam Savaşı sırasında 1961-71 yılları arasında kullanılan güçlü bir bitki ilacı olan Ajan Portakal Vietnam’ın kalın bitki örtüsünü zayıflatıp düşman askerlerini ortaya çıkarmayı hedefliyordu. Bu amaçta başarılı da oldu ama çok yüksek bir bedel karşılığında: İlacın insanlar üzerinde kullanılmasının kansere, doğum kusurlarına ve bir dizi başka bozukluğa yol açtığı ortaya çıktı. Vietnam’da kullanılan milyonlarca litre Ajan Portakal, Vietnamlılarda yüz binlerce yaralanmaya ve doğum kusuruna neden oldu. ABD’nin savaş gazileri de ilaca maruz kaldı. Üreticiler 1984 yılında 180 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldı.

4/ 31