Tarihteki ilginç tesadüfler

Tarihteki ilginç tesadüfler

Kennedy- Abraham Lincoln bağlantısı
1960’larda ABD’de başkanlık yapan Kennedy ile 1860’larda başkanlık yapan Abraham Lincoln arasında şaşırtıcı tesadüfler var. İki başkanın seçilme yılı arasında tam 100 yıl fark var. İki başkan da soyadı Johnson olan güneyli ABD başkanlarının ardından seçildiler. Malum… İki başkan da suikastten öldü. Ama işin daha ilginci suikastçilerinin doğum yılları arasında da 100 yıl vardı. (Lincoln’ü öldüren Booth 1839 Kennedy’yi öldüren Oswald 1939 doğumluydu.

1/ 19
Tarihteki ilginç tesadüfler

Lincoln tiyatroda öldürülürken suikastçisi bir depoda yakalanmıştı. Oswald Kennedy’yi bir depodan vururken tiyatroda yakalandı. Lincoln Ford tiyatrosunda vuruldu. Kennedy öldürüldüğünde ise halkı selamladığı arabanın markası Ford Lincoln’du. Kennedy’nin sekretery Evelyn Lincoln’dü. Lincoln’ün sekreterinin soyadı da Kennedy idi. Tesadüfler zinciri bu kadar uzun olunca şaşırmamak ve suikastler arasında bağlantı aramamak mümkün değil.

2/ 19
Tarihteki ilginç tesadüfler

Gavriol Princip ve Avusturya
Macaristan arşidükü Franz Ferdinand Ferdinand suikastinin Birinci Dünya Savaşı ve ardından dünya tarihinde 30 yıllık kanlı bir dönemi açtığını okul kitaplarından biliriz. Ancak onun ölümüne bir tesaüfün yol açtığını pek az insan bilir. Bosnalı köylü Gavriol Princip birkaç gün öncesinde bir bomba ile Arşidük Ferdinand’ı öldürmek istemiş ancak başarılı olamamıştı. Başarısızlığının sıkıntısından bir kafede içerken dışarı çıktı ve Arşidük’ün arabasını ayağına geldiğini gördü.

3/ 19
Tarihteki ilginç tesadüfler

Arabanın sürücüsü belli ki yanlış yola sapmış Ferdinand’ı birkaç gün önce başarısız olan suikastçisinin kucağına düşürmüştü. Ayağına gelen bu topu boş kaleye atmaktan çekinmeyen suikastçi silahına davrandı, Ferdinand ve karısını vurarak öldürdü. Dünya tarihi kökten değişirken buna şu tesadüf yol açmıştı. Ferdinand’ın şöforünün yanlış yola sapması ve suikastçinin şarap içmek için kafede olması.

4/ 19