Trakya işi Cadılar Bayramı

Trakya işi Cadılar Bayramı

Edirne'nin Keşan ilçesinde Orta Çağ'dan kaldığı belirtilen eğlence kültürünü devam ettiren gençler, “Bocuk Gecesi”nde beyaz çarşaf giyerek ve yüzlerini boyayarak mahalle sakinlerini korkuttu.

1/ 15
Trakya işi Cadılar BayramıÇamlıca beldesinde düzenlenen gecede beyaz çarşaf giyen ve yüzlerini boyayan gençler, kabak tatlısı dağıtarak, fener alayı düzenledi. Yürüyüşün ardından yüzleri boyalı gençler, pencerelere vurarak, ev sakinlerini korkuttu.

2/ 15
Trakya işi Cadılar BayramıÇamlıca Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkçı, Kültür Evi'nin bahçesinde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, “Bocuk Gecesi”nin eski yıllarda Balkanlar'da da kutlandığını söyledi.

3/ 15
Trakya işi Cadılar BayramıGeleneğin unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Büyükyatıkçı, eğlence kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını anlattı.

Bocuk Gecesi'ni birlik, beraberlik ve kardeşliği sağlamak ve hoşça vakit geçirmek amacıyla düzenlediklerini belirten Büyükyatıkçı “Bu gece, çok soğuk gecelerden biriymiş. Atalarımız, bu soğuk gecede donmamak için bir araya gelip, ateş yakarak, mısır patlatarak, kabak pişirerek geceyi geçirirlermiş” diye konuştu.

4/ 15