TÜBİTAKa sorulan ilginç sorular

TÜBİTAK'a sorulan ilginç sorular

TÜBİTAKa sorulan ilginç sorular

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Bilim ve Teknik Dergisi'nin internet sayfasındaki ''Merak Ettikleriniz'' bölümüne yanıtlanması istemiyle gönderilen sorular okuyanları şaşırtıyor.

1/ 20
TÜBİTAKa sorulan ilginç sorular

Bölümdeki ilginç sorular arasında ''Leyleklerde hamilelik ne kadar sürer?'', ''En uzun rüya 6 saniye midir?', ''Aşkın kimyası var mı?'', ''Dünyanın merkezindeki ateş sönerse neler olur?'', ''Fırtınalı havalarda, evin içinde de olsam, telefondaysam ya da duştaysam, beni yıldırım çarpabileceğini duydum, bu doğru mu?''yer alıyor.
Bilim ve Teknik Dergisi'nden sorulara bilimsel cevaplar verilerek, ilgililerin merakını gidermeye çalışılıyor.

2/ 20
TÜBİTAKa sorulan ilginç sorular

Leylekler kaç yıl yaşar? (Emine Gül)

Doğal olarak en fazla 25 yıl yaşayan leylekler, esaret altında 48 yıl kadar yaşayabilir.

3/ 20
TÜBİTAKa sorulan ilginç sorular

Denizanaları insanın vücuduna değince nasıl oluyor da yakıyor? (Doğan Kabadayı)

Denizanaları,, Cnidaria (=Coelenterata) şubesinin Scyphozoa sınıfının üyeleri. Denizanaları, knidoblast denen savunma amaçlı kullandığı hücreler vardır. Knidoblastların içinde nematosit adı verilen yakıcı kapsüller bulunur. Bunlar savunmanın yanında avlanmada da görevlidirler. Denizanalarına herhangi bir şekilde temas edildiğinde nematosistler yakıcı kapsüllerinden dışarı çıkar. Dokunduğu organda zehir etkisi gösterir. Bu durumda denizanasının temas ettiği bölgeyi kesinlikle kaşımamak gerekir. Çünkü patlamamış yakıcı hücreler bulunabilir. Kaşırken bunları patlarsa zehir etkisi daha fazla olur. Tatlısuyla da yıkamamak gerekli. Yoğunluk farkından dolayı yine patlamalar olabilir. Bunların yerine sıcak suyla (deniz suyu olmalı) o bölge temizlenebilir. Sıcak zehir etkisini azaltır. Ayrıca amonyak da kullanılabilir.

4/ 20