Türkiye bunu konuşuyor

Uzun yaşamın sırlarının verildiği sergiyi 1 ayda 50 bin kişi ziyaret etti.

Türkiye bunu konuşuyor

Çürümez hale getirilen insan iskeletleri sigara, alkol, yanlış beslenme gibi dış etkenlerin vücudumuza nasıl zarar verdiğini göstermek için İstanbul'da sergileniyor.

Uzun yaşamın sırlarının verildiği sergiyi 1 ayda 50 bin kişi ziyaret etti.

1/ 21
Türkiye bunu konuşuyor

Alman bilim adamı Dr. Gunther Von Hagens da dünyada ilk kez özel bir teknik olan ''Plastinasyon'' yöntemiyle çürümez hale getirilen 200'den fazla insan bedeni (plastinatlar) parçasını, ''Beden Dünyaları: Gerçek İnsan Bedenleri Orijinal Sergisiyle" İstanbul'da ziyaretçilerle buluşturdu. Body Worlds'da yer alan insan bedenleri, ölümlerinden sonra bedenlerinin sergide eğitim amacıyla kullanılabileceğini vasiyet eden kişilere ait. Beden plastinatlarının tümü ve örneklerin çoğunluğu bu beden bağışçılarından elde ediliyor. Uzun yaşamın sırlarının da verildiği sergide, 100 yaşını geçenlerin, fotoğraflarının, yaşam biçimlerinin ve alışkanlıklarının yer aldığı bir bölüm bulunuyor. Serginin amacı insan vücudunun mükemmel yapısının sigara, alkol, sağlıksız beslenme, obezite gibi nedenlerle nasıl etkilenerek kendi ölümünü hızlandırdığını göstermek. Yurt dışında sergi sonrasında yapılan anketlerde, sergiyi gezdikten sonra ziyaretçilerin yüzde 10'unda sigarayı bırakma eğilimi, yüzde 40'ında ise diyet değişikliğine gidildiği belirtiliyor.

2/ 21
Türkiye bunu konuşuyor

YAŞAMA DAİR TÜM KONULAR

Sergide kalbin büyüdüğünde nasıl olduğundan, sigara dumanına maruz kalmış bir akciğerin nasıl deformasyona uğradığına (orijinal akciğer örnekleri), konsantrasyon anında beynin nasıl bir form aldığına (satranç oynayan kişi), bir alzheimer hastasının neden unutkanlık yaşadığını anlayabilmek için beynin yapısındaki değişikliğe, obez birinin organlarının etrafındaki yağ kitlesinden, anne rahminde ölmüş bir cenine kadar yaşama dair her konu yer alıyor.

3/ 21
Türkiye bunu konuşuyor

Sergi Salonu'na girmeden, ''Bu yazıyı okurken geçen sürede vücudumuz 25 milyon yeni hücre üretti'', ''Dil, vücuttaki en güçlü kaslardan biridir'', ''Gülümsemek için 17 kas kullanılırken, kaş çatmak için 43 kas kullanılır'' ve ''Yumruğunuzu sıkın, işte kalbinizin boyutu'' gibi duvar yazıları dikkati çekiyor.

4/ 21