Türkiye'nin 100'lük gençlerinin 3 sırrı

Türkiye'nin 100'lük gençlerinin 3 sırrı

Türkiye'nin 100'lük gençlerinin 3 sırrı

Zeytinyağı, çalışma azmi ve neşe

Teknoloji ve tıp ilerlerken insan ömrü uzuyor. 2050’de Türkiye nüfusunun 50-60 bininin 100 yaşın üzerinde olması bekleniyor. Biz bugünden yüz yaşını devirenlerin peşine düştük. Uzun ömürlü insanlarıyla nam salan Nazilli’den Samsun’a kadar Anadolu’yu dolaştık, 100’lük gençlerle buluştuk. Hepsi kendi başından geçenleri anlattı. Hikâyeleri oldukça farklı. Ama birkaç ortak noktaları olduğu kesin: Doğal beslenmeleri, her şeyi kafaya takmamaları ve iyi insan olmaya dönük çabaları. Tabii bir de hepsi Atatürk’e dair bir anekdot ya da bir anı anlattı. Bu da ortaya çıkan başka bir ortak özellik!

Uzmanlar 2013’te doğan Uzay Bebek’in 100 yaşını görme ihtimalini yüzde 89.6 olarak gösteriyor. Peki bugün 100 yaşını aşanlar bunu nasıl başardı?

1/ 22
Türkiye'nin 100'lük gençlerinin 3 sırrı

Huriye Gürbüz 100 yaşında/Nazilli

En büyük sevinci özgürlüğü
Paketi açtık, önüne koyduk. “Huriye Nine, pasta getirdik. Üfler misin mumları?”
“Ee yerim gari, madem getirmişiniz.”
Köyde kendi yaptıkları yoğurt ve peyniri, doğal yumurta yemiş yıllarca. Bugün o pastayı hiç kaygılanmadan yiyorsa nedeni tam da bu. “Hep iyi beslendim. O yüzden 100 yaşını gördüm.”

2/ 22
Türkiye'nin 100'lük gençlerinin 3 sırrı

100 yaşındaki Huriye Gürbüz, “Ondan hiç eziyet görmedim” dediği eşini kaybettikten sonra yalnız yaşamaya başlamış. 69 yaşındaki kızı Gülten Yenier, “En büyük sevinci özgürlüğüdür” diyor annesi için.

3/ 22
Türkiye'nin 100'lük gençlerinin 3 sırrı

Ömrü köyde pamuk tarlalarında çapa yaparak geçmiş. “Ben çalışırken dağları devirdim” diyecek kadar çok çalışmış. Direnmeyi babası çok erken yaşta ölünce, onu tek başına büyüten annesinden öğrenmiş Huriye Nine. “Para yoktu, pul yoktu. O halde çocukları besledim, büyüttüm. Şimdi Allah çektirmesin deyip duruyorum” diyor. Çanakkale Savaşı’na gidip bir daha geri dönmeyen kardeşi var bir de “Ölmüş gitmiş, ne diyeyim? Çalışın çabalayın. Allah çalışana her şeyi verir. Çalışın, kimseye muhtaç kalmadan yaşayın. Ve dürüst olun.”
Tam evden çıkmak üzereydik, Gülten Hanım, “Annem hayatında ilk kez pasta kesti, ilk kez mum üfledi. Mutlu oldu” diyor.

4/ 22