Ürküten su araştırması !

Ürküten su araştırması !

Ürküten su araştırması !


Yaşamımızın yegane temel gıdası olan su ve suyun akıbeti hakkında bazı soruların cevaplarını aradık. Bilim dünyasının suyun akıbeti hakkındaki araştırmaları ürkütüyor. İşte o gerçekler..
 

1/ 16
Ürküten su araştırması !


Su nedir ? Su, kohezyon kuvvetine sahip renksiz, kokusuz ve tatsız sıvı bir bileşiktir. Kimyada formülü (H2O) 2 Hidrojen ve 1 Oksijen atomundan meydana gelmiştir. H+ iyonu içeren bir madde ile ve OH- iyonu içeren maddenin tepkimesi ile oluşur. Yanıcı olmadığı gibi söndürücü özelliği vardır.
 

2/ 16
Ürküten su araştırması !


Suyun dağılımı Yeryüzünün %70’i suyla kaplı ve bu suyun %96.5’ini okyanuslar oluşturuyor. Yeryüzünde bulunan su miktarı deyince akla hemen suyun sıvı (likid) hali geliyor, ama tabi ki suyun buhar ve buzulları oluşturan katı hali de bulunmakta.
 

3/ 16
Ürküten su araştırması !


Yerin altında ne kadar su var ? Yeryüzündeki suyun %96.5’ini okyanusların oluşturduğunu bildiğimize göre, aynı yüzdenin yeryüzündeki tuzlu su miktarını da belirttiğini tahmin edebiliriz. Göremediğimiz yerin altından akan su da canlı yaşamı için büyük önem arz ediyor. Hatta bu su, tahmin ettiğimizden çok daha fazla miktarlarda bulunuyor.
 

4/ 16