Van Kedilerine talep patlaması!

Van Kedilerine talep patlaması!

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde son yılların en fazla Van Kedisi yavrusu elde edilmesiyle 50 hayvanın satılacağı açıklandı. Satılacak 50 Van Kedisi’ni alabilmek için Türkiye’nin birçok kentinden 150 civarında aile, kedi almak için başvuruda bulundu.

1/ 6
Van Kedilerine talep patlaması!

Van’ın önemli değerlerinden biri olan ve koruma altına alınan Van Kedileri’nin satış kararının ardından kedilere çok sayıda aile talip oldu. Yeni doğan kedilerle birlikte 50 hayvan satış için ayrılırken Türkiye’nin birçok yerinden telefonlarla sipariş verilmeye başlandı. Talepten memnun olduklarını belirten YYÜ Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fethi Gülyüz, kedilere bakabilecek aileleri titizlikle belirlediklerini söyledi.

2/ 6
Van Kedilerine talep patlaması!

Şu ana kadar kedi için birçok sipariş aldıklarını, ancak bunlar içinde 40 ailenin isteğinin kabul edildiğini ifade eden Prof. Dr. Gülyüz, 200 ile 500 TL arasında satılacak hayvanlardan 20 bin TL gelir beklediklerini belirtti. Prof. Dr. Gülyüz, "Ancak kedilerimizi yurt dışına satmayacağız. Türkiye içinde kalmasını istiyoruz. Ayrıca bu kedilerimizi burda taktığımız mikro çiplerle takip edeceğiz. Kedi alacak kişilere kedilerin çiftleşme zamanını, aşı zamanlarını, doğum zamanlarını, kedilerin belirli dönemlerdeki davranışlarını telefonla bilgi olarak vereceğiz. Ayrıca hastalık durumunda bize ulaşmaları halinde tedavi yöntemlerini de anlatacağız. Satışı yapılan kedilerden elde edilen yavruların da takibi bizde olacak" dedi.

3/ 6
Van Kedilerine talep patlaması!

4/ 6