Zaman kapsülü bulundu!

Zaman kapsülü bulundu!

Zaman kapsülü bulundu!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde yapılması planlanan yeni bir bina için temel arayan ekip, kazı çalışması sırasında 1957'de gömüldüğü anlaşılan bir zaman kapsülü bulundu.

1/ 21
Zaman kapsülü bulundu!

1957'de gömüldüğü anlaşılan zaman kapsülünün içerisinde, dışarıdan bakıldığında görülecek şekilde ''2957'ye kadar açmayın'' notu dikkat çekiyor.

2/ 21
Zaman kapsülü bulundu!

Kapsülün içinde ne var?

Müze çalışanlarının zaman kapsülünün içerisinde neler olduğuyla ilgili tahminleri var. Kavanoz açılmasa da içerisindeki döküman ve diğer şeylerin bin yıl boyunca bozulmayacak şekilde tasarlanması, müze çalışanlarına hikayenin parçalarını bir araya getirmelerinde yardımcı oluyor.

3/ 21
Zaman kapsülü bulundu!

MIT arşivlerinde yapılan taramalar sonucunda çıkarılan görüntülerde, profesörlerin kavanozu doldurdukları ve gömdükleri anlar görülüyor. 1957'de medyaya yansıysan haberlere göre, MIT laboratuvarlarında üretilen cam kavanoz içindeki materyalleri korumak amacıyla argon gazıyla dolduruldu.
Yine aynı haberlere göre kapsülün içerisindeki materyallerden ikisi, MIT'de 1957 yılının en önemli teknolojik edinimleri arasında gösterilen ufak bir şişede sentetik penisilin ile devrimsel bir elektronik parça olarak tanımlanan ve aşırı iletkenliği yönetmeyi sağlayan bir kriyotron.

4/ 21