Anormal kanamalar neden olur?

Anormal kanamalar neden olur?

Normal adet döngüsünün dışındaki kanamaların altında hormonal ya da anatomik bir sorun olabileceğini belirten Prof. Dr. C. Gürkan Zorlu, anormal kanamaların nedenlerini ve tedavi biçimlerini açıklıyor.

"Normal adet kanaması 21 ila 35 günde bir görülen, yedi günden az süren ve toplamı 80 ml‘den az olan kanamadır. Anormal kanama ise herhangi bir neden olmadan, adet kanamalarının düzensiz olması veya durmayan uzun süreli kanamadır" diyen Medipol Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. C. Gürkan Zorlu, anormal kanamalarla ilgili şu bilgileri veriyor:

"Adet kanaması olarak dillendirilen her türlü vajinal kanama aslında düzenli bir hormonal döngünün belirtisidir. Gerçek adet kanaması düzenli ve ovulasyonu (yumurtlamayı) takip eden kanamalardır.

1/ 14
Anormal kanamalar neden olur?

Herkesin kendi normal seviyesi vardır ve kişiler arası farklılıklar olabilir. Yani bir kişi için 20 ml normalken 60 ml kanaması aslında 3 kez fazla kanamayı işaret ederken bizler için normal sınırlarda gözüküyor. Böyle bir durum da normal kabul edilmemeli. Bunun dışındakiler ise aslında ‘anormal uterin kanamalar’dır ve muhakkak altında ya hormonal ya da anatomik bir patoloji bulunur. Yani tüm kanamalar adet kanaması değildir. Her normal adet kanamasının önünde bir yumurtlama olmalıdır. Yani üreme adetle değil, yumurtlama ile başlar. Her menstruasyonun önünde bir ovulasyon vardır.

2/ 14
Anormal kanamalar neden olur?

Zorlu fonksiyon bozukluğu sonucu olan kanamalar nelerdir?

'Disfonksiyonel uterin kanama' adından fonksiyon bozukluğu veya fonksiyonlarda sapma akla gelir. Dolayısıyla bu kanamalar herhangi bir patoloji olmadan anovulasyona bağlı, yani yumurtlamamaya bağlı oluşan rahim içi dokunun (endometrial) kanama bozukluklarını ifade eden bir terimdir.

'Anormal uterin kanama' ve 'disfonksiyonel uterin kanama' terimleri birbirinin yerine kullanılır. Çünkü gebelik sorunları, tümörler veya enfeksiyonlar da dahil rahim ağzından (servikal), uterin veya tüplerden kaynaklanan patolojileri ayırt etmek gerekir.

3/ 14
Anormal kanamalar neden olur?

Disfonksiyonel kanamalarda ne sakıncalar olur?

Disfonksiyonel kanamalar anovulasyonlu olduğundan çatlamayan yumurtalar kistleşme yapmış olabilir ve bunun sorunları ortaya çıkabilir. Kist yırtılması veya etrafında dönmesi olabilir. Bunların yoğun ve şiddetli sancıları olabilir. Bazen kist içine kanama (hemorajik kist) yapabileceği veya karın içine kanama olup sıkıntılara neden olabileceği akılda tutulmalı.

4/ 14