Bebek koltukları tehlikeli mi?

Araç içi bebek koltukları hayat kurtarıyor. Ancak bir yaşından küçük bebeklerin 30 dakikadan uzun süre araç içi bebek koltuğunda kalması kalbini durdurabilir.

Bebek koltukları tehlikeli mi?

Uzmanlar, 1 yaşından küçük bebeklerin omurga sağlığının korunması, solunum ve kalp sağlığının tehlikeye atılmaması için, araç içi bebek koltuklarının 30 derece eğimli olmasına, yolculukların ise 30 dakikadan fazla olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor. Bir yaşından küçük bebeklerin, araç içi bebek koltuklarında 30 dakikadan daha uzun süre oturtulması kalbini durdurabilir.

1/ 6
Bebek koltukları tehlikeli mi?

Yapılan araştırmalara göre 40 derece eğime sahip araç içi bebek koltuklarında yarım saatten daha fazla oturanlar, yatan bebeklere oranla kalp hızları ve solukları artarken, kandaki oksijen seviyeleri ise düşüyor.

2/ 6
Bebek koltukları tehlikeli mi?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Defne Kaya, araştırmanın sonuçlarını şöyle açıklıyor: “Bir yaşından küçük 40 bebeğin; solunum frekansı, kalp hızı, kandaki oksijen ve karbondioksit seviyelerinin, araçların hareket hızlarına ve bebek koltuklarının eğimlerine göre değişimleri ölçüldü.

3/ 6
Bebek koltukları tehlikeli mi?

En az olumsuz etkinin araba hareketsiz iken 30 derece eğimli araç bebek koltuğu ortaya çıktı. Buna karşın araba hareketsiz olsa bile 40 derece eğimli koltuğun bebeğin solunum frekansını ve kalp hızını artırdığı belirlendi.

4/ 6