Bu hastalıklar kadın kalbini vuruyor !

İşte kadınlarda en sık görülen ve ölümle sonuçlanan hastalıklar.

Bu hastalıklar kadın kalbini vuruyor !

KADINLARIN KALBİNİ VURAN 6 HASTALIK

Kalp damar hastalıkları kadınlarda en sık görülen ölüm nedeni. Bunun nedeni ise kadınlarda sigara tüketiminin artmasının yanı sıra obezite ve diyabet gibi bazı hastalıkların aynı zamanda kalp damar sistemini de hedef alıyor olması!

Kalp damar hastalıkları kadınlarda en sık görülen ölüm nedeni. 2004 yılında yapılan araştırmaya göre Avrupa’da kalp damar hastalıklarından ölüm nedeni erkeklerde yüzde 43 oranında görülürken, bu rakam kadınlarda yüzde 53’e yükseliyor.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nalan Karadağ, günümüzde obezite ve diyabet gibi bazı hastalıkların da kadınların kalp damar sistemini hedef aldıklarına dikkat çekiyor.

1/ 14
Bu hastalıklar kadın kalbini vuruyor !

Obezite

Ülkemizde kadınların yüzde 30’unun muzdarip olduğu obezite, tip 2 diyabetin yanı sıra dünyada ölümlerin en önemli sebebi olan kalp damar sistemi için de çok önemli bir risk faktörü. Çağımızın ciddi bir sağlık sorunu olan obezite; kalp damar sistemiyle ilgili olarak hipertansiyon, kalp krizi ve diğer damar hastalıklarının gelişmesine neden oluyor. Yapılan araştırmalara göre; şişman kadınlarda kalp hastalığından ölüm riski zayıf olanlara göre 4 kat fazla.

2/ 14
Bu hastalıklar kadın kalbini vuruyor !

Tip 2 diyabet

Kandaki şeker düzeyinin yüksek olması damar içinde yer alan endotel adlı koruyucu tabakayı bozarak damarın yapısını olumsuz yönde etkiliyor ve kireçlenmesine yol açıyor. Damar duvarındaki kireçlenme sonucunda da ateroskleroz, yani damar sertleşmesi sorunu ortaya çıkıyor. Bu durum da kalp yetmezliği, hatta ani ölümler ile sonuçlanabiliyor. Diyabet hastası kadınların kalp damar hastalığına yakalanma riskleri 4-5 kat daha fazla oluyor. Bu nedenle kadınların menopoza girdikten sonra yıllık kalp kontrollerini yaptırmaları yaşamsal önem taşıyor.

3/ 14
Bu hastalıklar kadın kalbini vuruyor !

Hipertansiyon

Hipertansiyon, kadınlarda kalp damar hastalığının yanı sıra inme ve kalp yetersizliğinin de en sık görülen nedeni. Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda bu riski daha da artıyor. Hipertansiyon sıklığı 55 yaş üstünde kadınlarda çok daha fazla oluyor. Avrupa'da birçok merkezin katılımı ile yapılan INTERHEART çalışmasında hipertansiyonun kalp hastalığına katkısı yüzde 36 olarak hesaplandı. Özetle hipertansiyon engellendiği takdirde kalp hastalığı riski bu oranda azalabiliyor.

4/ 14