Bugün sevgililer günü ama...

Dev araştırmadan şok sonuçlar!

Bugün sevgililer günü ama...

Evlilik, düş kırıklığı mı yaratıyor?
TÜRKİYE'nin 7 bölgesinde 38 il ve 146 ilçede 2 bin 630'u kadın 5 bin 260 kişiyle Gezici Araştırma Şirketi'nce yapılan bir araştırma; Türk halkının yüzde 72.1'i aşka inandığını ortaya çıkardı. Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu ise evli çiftlerden kadınların şimdiki eşleriyle evlenmek istememeleri... "Her 3 kadından 2'si 'yeniden doğsam şimdiki eşimle evlenmem" diyor. Uzmanlara, özellikle kadınların eşlerini tercih etmemesinin nedenlerini, yıllardır tartışılan "Evlilik aşkı öldürüyor mu?" sorusunu uzmanlara sorduk

1/ 16
Bugün sevgililer günü ama...

'Türkiye şartlarında aşk başka, evlilik başka görülüyor'
İsviçre Riccon Akademi Kurucu Başkanı ve Vücut Dili-Sosyal Davranış Uzmanı İlhan DOĞAN:
KADIN - erkek ilişkileri günümüz dünyasında ihtiyaçlar üzerine kurulur. Arz-talep dengesi ilişkinin seyrini belirler. Günümüzde gelenek, görenek, töre gibi yaklaşımlar etkisini yitirdi. Türk Milleti; çok çabuk sevinen, çok çabuk üzülen ve yine çok çabuk aşık olup çok çabuk aşktan usanan bir toplum. Duygularını uç yaşarlar. Sevgimizi göklere de çıkarabiliyoruz, yerin dibine de batırıyoruz. Aşkın adını tam koyamıyor. Kimilerine göre hastalık, kimilerine göre tutku. Türkiye şartlarında aşk başka evlilik başka görülüyor. Şimdiki kadınlar konfor arıyor. Para varsa, aşk da var. Ayrıca eski sevgiliyi özlüyoruz; çünkü davulun sesi uzaktan hoş geliyor. Bir tarafta bir zamanlar yaşanan kısa metraj, her şey yolunda bir film var. Diğer yanda ise hayatın tüm zorluklarıyla uzun metraj film yaşanıyor. Hatıralar üzerine kurulu geçmiş, 'acaba daha mı iyi olur du' sorusuyla birlikte cazip geliyor.

2/ 16
Bugün sevgililer günü ama...

'Evlilik sadece bir aşk müessesi değildir'
Psikiyatrist ve Evlilik Danışma Merkezi kurucusu Doç. Dr. Armağan SAMANCI:
İNSANLAR her zaman daha iyiyi ararlar. Bunu söyleyen kadınların büyük bir bölümü başka bir insanla evlenseydi, onun için de aynı şeyi söyleyebilirdi. Çünkü doğal olarak evlilik sadece bir aşk müessesi değildir. İnsanlar ancak beraber yaşadıkları zaman ve sorumluluklarını paylaştıkları zaman bir birlerini daha iyi tanırlar. Aşık olduklarında tanıdıkları erkek ile evlendikten sonra beraber oldukları erkek daha farklı olabilir. İnsanları daha iyi tanıdıkça onun pozitif taraflarını olduğu kadar, negatif taraflarını da görebilirler. Kadın olsun, erkek olsun hep daha iyiyi arayış vardır. Kimse ideal değildir, olmayacaktır zaten.

3/ 16
Bugün sevgililer günü ama...


'Sevgililik maske takmaktır, evlenince maske düşüyor'
Skonsept Psikolojik Danışmanlık Merkezi Kurucu Başkanı ve Psikoterapist Soner KOŞAN:
AŞK evliliği öldürmüyor. Ama toplumun büyük kesiminin aşka verdikleri ile aşktan beklentileri arasında tutarlılık yok. Her 3 kişiden 1'inin eski sevgilisini özlemesi, beklentileri ile kendi yaşam tarzı arasındaki farklılığı da ortaya koyuyor. Biz ne zaman karşımızdaki kişiden beklentilerimizi ve kendi yaşam biçimimizi doğru bir şekilde ele alırsak, o zaman geçmişle değil bugünle yaşamaya başlarız. Bu da keşkelerle değil, geleceğe dair umutlu olmamızı sağlayacaktır. Biz, partnerimizi her zaman kendi yaşam biçimimiz ve bakış açımızla anlamaya çalışıyoruz. Sevgililik, aslında biraz maske takmaktır. Evlenince maske düşüyor. O zaman flört ettiği ile evlendiği kişi arasında sürekli farklılıkları gözlemleyerek bir yaşam sürmeye başlıyorlar. Kişiler kendileri olmadığı için hayal kırıklığı yaşıyorlar."

4/ 16