Doğru bakıcı seçimi nasıl yapılır?

Doğru bakıcı seçimi nasıl yapılır?

Doğum izni bitmiş ve artık işe dönmesi gerekenler veya halihazırda bir bakıcısı olan fakat memnuniyetsizlikleri olanlar… Ya da bebeklik dönemini atlattıktan sonra iş yaşantısına geri dönmeyi arzulayan fakat çocuğunu emanet edecek doğru kişiyi bir türlü bulamamış olanlar…

1/ 13
Doğru bakıcı seçimi nasıl yapılır?

Sizler için her şeyden önemli olan bebeklerinize/çocuklarınıza bakım verecek, güvenilir birisini bulmak pek de kolay olmayacaktır. Doğru kişiyi bulmak için zaman ve emek harcamanız gerekiyor. Fakat tüm uğraşlarınızın ardından edineceğiniz en büyük ödül, bebeğinizin/çocuğunuzun güvenilir ellerde olduğunu bilerek içiniz rahat bir halde yaşantınıza devam edebilmeniz olacaktır.

2/ 13
Doğru bakıcı seçimi nasıl yapılır?

Bakıcıyı ne zaman aramaya başlamalı?
Doğum sonrası işe döneceği tarih belirli olan annelerin, henüz işe başlamamışken bakıcı arama ve işe alma sürecini başlatması en sağlıklı yoldur ve işi kolaylaştırır. Bu sayede hem bakım verecek kişinin işi kolaylaşacak hem de çocuğunuzun kaygısı azalacaktır.

Yakınlarınızın önerisi ya da artık günümüzde çoğalmakta olan profesyonel bir kurum aracılığı ile yaptığınız telefon görüşmesinin ardından bakıcı adayları ile ikinci görüşmenizi mutlaka çocuğunuzun da evde ve uyanık olduğu bir saat diliminde kendi evinizde gerçekleştirin. Bu sayede hem bakıcı adayı aileniz ve koşullarınız hakkında bilgi edinmiş olur hem de siz çocuğunuz ile aralarındaki kimyayı gözlemleme fırsatı yakalamış olursunuz.

3/ 13
Doğru bakıcı seçimi nasıl yapılır?

Bakıcı adayına sormanız gereken sorular
Unutmayın ki karşınızdaki kişinin kişiliği de eğitimi ve tecrübesi kadar önem teşkil eder. Bunu anlayabilmek için hem kişisel bilgileri ile ilgili hem de fikir sahibi olmak istediğiniz diğer konular ile ilgili soruları önceden oluşturmanız seçim sürecinin daha kısa ve kolay aktarılmasına yardımcı olacaktır.

Yüz yüze olan görüşmenizde öncelikli olarak karşınızdaki kişinin ilgileri ve tarzı hakkında bir fikre sahip olabilmeniz için şu soruların yanıtlarını aramanız bir nevi ipucu sağlayabilir:

Daha önceki tecrübeleriniz?
Çalıştığınız yaş grupları?
Bizim çocuğumuz yaşındaki çocuklarla vakit geçirmekten hoşlanır mısınız?
Bu yaş çocuğu ile gün içerisinde nasıl vakit geçirirsiniz?
‘…’ gibi bir durum ile karşılaşsanız ne yaparsınız? (Sizin için kritik olan bir örnek vaka sunabilirsiniz.)

4/ 13