Doğru parfüm seçimi

Doğru parfüm seçimi

Kullandığınız parfümün davranışlarınızı etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

O güzel parfüm şişesi, müthiş kokan bir sıvıdan çok daha fazlasını barındırıyor. Kendine güvenin, enerjin ve seksapelin o sıvının sihirli notalarına bağlı. Becerikli ustaların elinden çıkmış kaliteli bir parfüm, performansını hayatın her alanında etkileyen itici güç hâlini alabilir...

1/ 15
Doğru parfüm seçimi

"Hâkim bey, bunu bana kullandığım parfüm yaptırdı!"

Böyle bir savunma mahkemede paçayı kurtarmanı sağlamazdı ama koku bilimciler tarafından oluşturulan bir heyet beraat etmeni kolaylaştırabilirdi. Çünkü onların araştırmaları, kullandığın (veya kokladığın) parfümün davranışlarını etkileyebileceğini gösteriyor. Bir araştırmada, çiçek kokan bir dükkâna giren katılımcılar alışveriş yapma isteği duyarken, parfüm kullanılmayan bir dükkâna girenler fazla para harcamamış. Uzmanlar, alışveriş merkezine giderken sünbülteber kokan bir parfüm kullanmanın cüzdanına zarar vereceği konusunda uyarıyor. Bir diğer araştırma ise, hoş kokan bir parfüm sürenlerin bilmece çözerken daha başarılı olduğunu ortaya çıkarmış.

2/ 15
Doğru parfüm seçimi

Limon kokusu ise ev işi yapma isteği uyandırıyormuş: Turunçgil kokusu kokladıktan sonra bisküvi yiyen denekler, masasındaki kırıntıları hemen temizlemeye özen gösterirken, diğerlerinin masası kirli kalmış. Uzmanlar, temizlik yapma isteği ile temizliği çağrıştıran bir malzemenin kokusu arasında bağlantı olduğunu düşünüyor.

3/ 15
Doğru parfüm seçimi

Şikago'daki Smell & Taste Treatment and Research Foundation'dan Doktor Alan Hirsch, kokuların bizi her zaman etkilediği görüşünde: "Parfümler bireyin ruh hâli, his ve davranışlarını çabucak değiştirir. Bakış açın pozitif olunca, çevrene daha az eleştirel bakmaya başlarsın." International Flavors & Fragrances araştırmacılarından Stephen Warrenburg, bu nedenle Ritz-Carlton otellerinin lobisinde insanı tekrar gelmeye ikna eden çekici bir gül kokusu bulunduğunu söylüyor.

4/ 15