Ev yapımı dondurmalar

Ev yapımı dondurmalar

Ev yapımı dondurmalar

Doğal malzemelerle lezzetli ve sağlıklı tarifler ile miniklere dondurmalar hazırlamak sizin için ayrı bir keyif olacak...

YOĞURTLU KAYISILI LİMONLU DONDURMA (4 Kişilik)

250 gram suyu süzülmüş yoğurt
50 gram kayısı
1 adet limonun suyu
1 çay bardağı bal

Kayısıları iyice yıkayın. Çekirdeklerini çıkarıp rondodan geçirin. Diğer malzemeleri ekleyin. Tadını kontrol edip yayvan bir kaba aktarın. Buzluğa yerleştirin. Her saat başı buzluktan çıkarıp çatalla karıştırın. Bu aşamayı 3 kez tekrarlayın. En son çıkardığınızda çatalla karıştırıp, üzerini iyice düzelterek buzluğa yerleştirin. Dondurma kaşığı ile toplar çıkararak servis yapın. (Sofra)

1/ 4
Ev yapımı dondurmalar

SALEPLİ ÇİLEKLİ DONDURMA (4 Kişilik)

 4 su bardağı süt, 5 tatlı kaşığı salep, 250 gram çilek 1 su bardağı bal

Sütü salep ile birlikte koyulaşana kadar pişirin. Ocaktan alınca ılınana dek kaşıkla karıştırmaya devam edin. Ilınınca püre haline getirdiğiniz çilekleri ve balı ekleyin. Soğuyunca buzluğa kaldırın. Her saat başı dolaptan çıkarıp çatalla karıştırın. Bu aşamayı 3 kez tekrarlayın. Dondurma kaşığı ile toplar çıkararak servis yapın.

2/ 4
Ev yapımı dondurmalar

KEÇİBOYNUZLU PEKMEZLİ DONDURMA (4 Kişilik)

İki buçuk su bardağı süt, 1 su bardağı pekmez, 2 çorba kaşığı organik pirinç unu, bir buçuk tatlı kaşığı keçiboynuzu tozu, 1 tatlı kaşığı kakao

Tüm malzemeyi bir tencereye aktarın. Karışımı kaşıkla karıştırıp, koyulaşana kadar pişirin. Ilınana dek kaşıkla karıştırarak soğutun. Yayvan bir kaba aktarıp, buzluğa kaldırın. Her saat başı buzluktan çıkarıp çatalla karıştırın. Bu aşamayı 3 kez tekrarlayın. Dondurma kaşığı ile toplar çıkararak servis yapın.

3/ 4
Ev yapımı dondurmalar

4/ 4