Hamilelikte doğru beslenmek için 12 adım

Hamilelikte doğru beslenmek için 12 adım

Hamilelikte doğru beslenmek için 12 adım

11.07.2014 - 

Gebelik oluşmasından, 12. gebelik haftasına kadar vücutta pek çok hormon yüzlerce kat artmakta ve buna bağlı olarak annede bulantı, kokulara hassasiyet, kusma ve sindirim problemleri görülmektedir. Neyse ki, 12. haftadan sonra hormonlar daha sabit seyrettiğinden dolayı, bu tip şikâyetler düzelir.

1/ 15
Hamilelikte doğru beslenmek için 12 adım

11.07.2014 - 

Gebeliğin ilk 3 ayında, bebeğin büyüme ve gelişmesini etkileyen en önemli faktör, sağlıklı kromozomal bir yapıya sahip olmasıdır. Dolayısıyla, bu dönemde annenin beslenme şekli bebeğin gelişimini etkilemez. İstanbul Florence Nightingale Hastanesinden, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Faruk Abike 12 adımda sağlıklı beslenmeyi anlattı.

2/ 15
Hamilelikte doğru beslenmek için 12 adım

1-İlk üç ay sık ama az miktarlarda beslenin

İlk 3 ayda, anne sık aralıkla az miktarlarda beslenmelidir. Yağsız, kokusuz, baharatsız ve tuzlu yiyecekler ile kraker, beyaz leblebi gibi atıştırmalıklar bulantının bastırılmasında faydalı olacaktır.
Bu dönemde anne, istediği her şeyi yiyebilir ancak yeme için zorlanmamalıdır çünkü sağlıklı bir genetik yapıya sahip bebek, bu dönemde annenin beslenmesinden olumsuz olarak etkilenmez.  Anne; balık, yumurta, süt- süt ürünleri ve et ürünleri tüketebilir ancak bunlara karsı bulantı veya isteksizlik varsa yeme için kendini zorlamamalıdır.  Raf ömrü uzun olan, katkı maddesi içeren gıdalar (sosis, salam, hazır meyve suyu vs.) tüketiminden kaçınılmalıdır. Sonuç olarak, ilk 3 ayda anne canı ne isterse tüketmeli, onun dışında faydalı olabileceğini düşünerek istemediği gıdayı almak için gereksiz bir çaba içinde olmamalıdır.

3/ 15
Hamilelikte doğru beslenmek için 12 adım

2- 3. aydan sonraki beslenme ciddi bir disiplin ister

Gebeliğin 3. ayından sonra hormonların daha sabit seyretmesi nedeniyle, anne hem fiziksel hem de psikolojik açıdan rahatlamış olacaktır. 3. aydan doğuma kadar ki süreçte beslenme, hem anne hem de bebek açısından, çok önemlidir ve ilk 3 ayın tersine çok sıkı bir disiplin gerektirir.

4/ 15