İş hayatındaki stresi en aza indirmenin yolları

İş hayatındaki stresi en aza indirmenin yolları

İnsan hayatının önemli bir kısmı iş ortamında geçmektedir. Bu nedenle her insan için iş hayatının huzurlu olması ve mutluluk veren nitelikler taşıması çok önem taşımaktadır. İş ortamında yaşanan sorunlar hemen her zaman hayatın geri kalan zamanında yaşanan ilişkileri de etkiler. Bu nedenle özellikle stresli bir iş ortamında çalışanların stresin yarattığı ruhsal etkileri azaltmanın yollarını bulması gerekmektedir. Aşağıda bu konuyla ilgili çeşitli öneriler ele alınacaktır.

1/ 11
İş hayatındaki stresi en aza indirmenin yolları

Sorunsuz bir iş hayatı hayal etmeyin

Sıkıntılı bir iş ortamında çalışanlar çoğu zaman sorunsuz bir iş hayatı hayal ederler. Sorulduğunda adeta rekabetin olmadığı, amirin kendisini kayıtsız koşulsuz koruduğu, kolladığı ve herkesin birbirine sonsuz bir anlayışla yaklaştığı bir ortam arayışı içinde olduğunu görürsünüz. Böyle düşünenlerle biraz konuşulduğunda beklentilerinin gerçeğe uymadığını kendileri de kolayca görür ve kabul ederler. Birbirinden çok farklı kişilik yapısına sahip insanların bulunduğu ve esas olarak üretime odaklı bir ortamda kaçınılmaz olarak sürekli sorun yaşanma potansiyeli vardır. Bu nedenle sorunsuz bir iş yaşamı beklemek yerine sorun çözme ve stresle baş edebilme becerilerini geliştirmeye çalışmak daha yararlı bir yaklaşımdır.

2/ 11
İş hayatındaki stresi en aza indirmenin yolları

Yaşanan sorunları iş ortamında bırakın

İş hayatında yaşanan sorunların eve taşınması nedeniyle çatışma yaşayan çok sayıda aile vardır. Özellikle kadın çalışmıyor ve ev kadını ise beklentiler çelişebilmektedir. Bir yanda yorgun, argın ve tükenmiş bir şekilde eve gelen erkek, bir yanda ise kocasını bekleyen ve hayatı paylaşmak isteyen kadın söz konusu olunca kolayca hayal kırıklıkları ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarda insanların kendi beklentileri ve gereksinimleri kadar karşısındakinin beklentilerini ve gereksinimlerini de dikkate alması gerekmektedir.

3/ 11
İş hayatındaki stresi en aza indirmenin yolları

Zaman zaman ara verin

Zorunlu bir nedeniniz yoksa izinlerinizi mutlaka kullanın. İzin kullanmamak için zorunlu olduğunu düşündüğünüz bir nedeniniz varsa bunun gerçekten zorunlu bir neden olup olmadığını tekrar tekrar gözden geçirin. Tatillerinizi en güzel biçimde geçirmenin yollarını bulun. Stresli iş ortamından uzaklaşmak bile çok olumlu sonuçlar yaratabilmektedir. Yeniden aynı işyerine dönülecek bile olsa dinlendirici ve rahatlatıcı bir iznin sorunlarla baş etmede kişiye kazandırdığı güç küçümsenmelidir.

4/ 11