İyi bir ceket bedeninizi ikinci bir deri gibi sarabilmeli

İyi bir ceket bedeninizi ikinci bir deri gibi sarabilmeli

1997 yılından itibaren Haute Couture tasarımları ile adından söz ettiren tasarımcı Sevinç Bilgin, ceket dikiminin detaylarını anlattı ve kadınlara ceket alırken dikkat etmeleri gerekenler hakkında bilgi verdi. Herkesin ceket dikemeyeceğini belirten Bilgin, “Terzinin terziliğini belli eden diktiği cekettir” dedi.

1/ 5
İyi bir ceket bedeninizi ikinci bir deri gibi sarabilmeli

Nişantaşı’ndaki mağazasında her zevke özel houte couture tasarımlara imza atan Sevinç Bilgin, terziliğin ilk kuralı olan ceket dikmenin püf noktalarını anlattı. İyi bir terzinin iyi bir ceket dikebilmesi gerekliliğini savunan Bilgin, kadınlara bedene göre ceket tercihleri hakkında tavsiyelerde de bulundu.

2/ 5
İyi bir ceket bedeninizi ikinci bir deri gibi sarabilmeli

Vücut hatları göz önüne alınıp ceketin boyu, modeli ve kullanılacak kumaşın cinsi belirlenerek cekete başlanması gerektiğini belirten Bilgin, “Ceket dikiminde sırt genişliği çok önemli. Pozu ve sırt genişliği kolun rahat hareket edebilmesi için iyi ayarlanmalıdır. Aynı zamanda yakanın düzgün ayarlanması, arkaya kaçmaması için düzgün oyulması gerekmektedir. Bir ceketin, giyildiğinde rahat ve vücudu ikinci bir deri gibi sarabilmesi için kupları çok iyi olmalıdır. Vücut orantısı göz önüne alınmalıdır. Ceketteki cepler el genişliğine göre ayarlanmalı böylece, ceplerdeki deformasyon kaldırılmalıdır. Düğme ve ilik çok önemli detaylardır. Düğmeler, ilikler açıldıktan sonra dikilmelidir. Bu kaliteli bir dikişin işaretidir. Her zaman rahatlıkla giyilebilen ceket için, kollar başparmağının başlangıç noktasına kadar uzun olmalıdır. Kolun beden ile birleştiği yerde bulunan dikiş izi, omuzun dış kenarlarından geçmelidir. Ceketin önünü kapalı kullanmasanız bile düğmelerini ilikleyerek duruşunu kontrol etmelisiniz. Böylelikle potluk ya da esneme olmadığını kontrol etmiş olursunuz. Ceketinizi teslim almadan önce, giyip kollarınızı başınızın üstüne doğru kaldırıp, öne uzatın. Bu hareketleri yaparken iyi dikilmiş bir ceket sizinle birlikte hareket eder. İyi bir ceket asla sizi çekmemeli ya da kat kat toplanmamalıdır.” dedi.

3/ 5
İyi bir ceket bedeninizi ikinci bir deri gibi sarabilmeli

Kadınların vücut tipine göre önerilerde de bulunan Sevinç Bilgin, iri göğüslü kadınlara kruvaze ceketi önermiyor. Genel olarak V yakalı ya da erkek yaka ceketlerin vücudu toparladığını ve zarif gösterdiğini belirtiyor. Bilgin, “ceket boyları baseni kesen boyda olursa tüm vücut tiplerine uygun olur. Ceket boyu tamamen bir tercih konusudur. Klasik bir ceket kalça boyundadır ama vücut yapısı ya da kişisel tercihinize göre ayarlanabilir” dedi.
Uzun soluklu kullanılan, modası geçmeyen ceket modelleri tasarlamayı seven Sevinç Bilgin, kendi ceket tasarımlarında klasik ceketten ziyade asimetrik yakaları tercih ediyor ve minimalist çizgilere dikkat ediyor.

4/ 5