Kimler tüp bebek tedavisi yaptırabilir?

Kimler tüp bebek tedavisi yaptırabilir?

Bebek sahibi olmak isteyen ama doğal yoldan hamileliği yakalayamayan çiftlerin başvurduğu tüp bebek tedavisi ile ilgili ne kadar bilginiz var? Tüp bebeğe ne zaman başvurulur? Hangi durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanır, hangi durumlarda uygulanmaz?

1/ 6
Kimler tüp bebek tedavisi yaptırabilir?

Tüp bebek nedir?
Tüp bebek, kadından alınan üreme hücreleri (oositler) ile erkekten alınan üreme hücrelerinin (spermler), laboratuvar ortamında çeşitli yöntemlerle bir araya getirilerek döllenmenin gerçekleştirilmesi, gelişen embriyolardan uygun sayıda olanlarının rahim içerisine transfer edilmesidir. Doğal koşullarda bu süreç kadının rahim tüplerinde gerçekleşir.

2/ 6
Kimler tüp bebek tedavisi yaptırabilir?

Tüp bebeğe ne zaman ihtiyaç duyulur?
Tüp bebek tedavisi, infertilite (kısırlık) nedeniyle yapılan temel ve ileri tetkikler sonucunda ya diğer tedaviler uygulanmadan doğrudan başlanan ya da diğer belirli tedaviler uygulandıktan sonra planlanan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek kararı verilmiş ya da tüp bebek tedavisi aşamasına gelinmiş ise ilk başvuru kadının adet gününden bağımsız olarak herhangi bir zamanda yapılabilir.
Bu başvuruyu çiftlerin birlikte yapması tercih edilir.

İlk görüşmede çiftin geçmişi, kısırlıkla ilgili tetkikleri ve önceki tedavileri detaylı olarak değerlendirildikten sonra bir planlama yapılır. Bu planlamada karmaşık ve hassas bir yöntem olan tüp bebek tedavisi öncesi eksikliklerin (tıbbi testler, resmi, belgeler vs.) giderilmesi veya tedaviye ait detayların dokümantasyonu hedeflenir.

3/ 6
Kimler tüp bebek tedavisi yaptırabilir?

Kimler tüp bebek yaptırabilir? Tüp bebek kimlere uygulanamaz?
Çiftlerin bir yıllık süre içerisinde çocuk istemeleri ve korunma yöntemi kullanmamalarına rağmen gebeliğin olmamasına infertilite (kısırlık) denir. Türkiye ve dünyadaki çiftlerde yaklaşık yüzde 15 oranında infertilite sorunu vardır. İnfertilite problemi yaşayan, aşılama ve diğer yöntemlerle gebe kalamayan tüm çiftler tüp bebek tedavisinden yararlanabilir. Daha geniş açıklamak gerekirse; yumurta rezervi tükenmemiş, 45 yaşına geçmemiş, sperm üretimi olan, rahimde embriyonun yerleşmesine engel patolojik bir durumu bulunmayan tüm çiftler tüp bebek tedavisine başvurabilir.

Ülkemizde tüp bebek de dahil olmak üzere tüm yardımcı üreme teknikleri ile ilgili yönetmelikler gereği, sadece yasal evli çiftlere uygulanır. Tıbbi olarak tüp bebek tedavisine karar verilen yasal evli çiftlerden tedavide kullanılacak ilaçlar ile işlemler için medikal engeli olmayanlara tüp bebek uygulanabilir.

4/ 6