Kronik yorgunluğa son verin

Yorgunluk hissi, halsizlik ve nedensiz ağrılarınız varsa..

Kronik yorgunluğa son verin

Yorgunluk hissi, halsizlik ve nedensiz ağrılar, sabah uyanmakta zorlanma, bitkinlik ve güçsüzlük gibi belirtiler kronik yorgunluğun habercisi olabilir…

Uzmanlara göre, günlükhayatımızda şikâyet ettiğimiz birçok rahatsızlık, kronik yorgunluktan kaynaklanabiliyor.

Devamlı bir koşturmaca içinde olduğumuz günümüz dünyasında kronik yorgunluk, hızlı yaşamın bir neticesi olarak sağlığımız için gizli bir tehdit oluşturuyor. Tıp dilinde Asteni olarak adlandırılan kronik yorgunluk, araştırmacılara göre, fiziksel yorgunluktan daha farklı oluyor. Normal yorgunluk, dinlenmekle geçtiği halde kronik yorgunluğun geçmesi için sadece dinlenmek yeterli olmuyo

1/ 7
Kronik yorgunluğa son verin

Üşengeçlik, isteksizlik ve belirgin bir motivasyon eksikliği yaratan kronik yorgunluğun başlıca belirtileri arasında, sabahları zor uyanma, yeterli uyku uyuyamamışlık hissi, işe kendini verememe, motivasyon eksikliği, konsantrasyon güçlüğü ve erken yorulmak ilk sıralarda yer alıyor. Burada enerji metobolizmasının tam görev yapamamasına bağlı olarak gelişen genel bitkinlik ve güçsüzlük dışında kas ağrıları da bu tabloya eşlik edebiliyor.

Ayrıca iş performansını ve günlük hayatı olumsuz etkileyen bu hastalık insanda sosyal aktivite ve cinsel açıdan da isteksizliğe yol açıyor.

2/ 7
Kronik yorgunluğa son verin

Problem vücudun enerji üretiminde
İnsan vücudunun yaşam fonksiyonlarını sürdürmesi ve günlük işlerini yapabilmesi için enerji üretmesi gerekiyor. Unlu ve nişastalı besinler gibi karbonhidrat grubunda yer alan gıdalar ise organizmanın birincil enerji kaynağını oluşturuyor.

Araştırmalar, kronik yorgunluğun, vücutta enerji üreten mekanizmaların tam olarak çalışmamasından kaynaklandığını gösteriyor. Yeterli enerjinin üretilmediği durumlarda ise diğer metobolik yollar çalışmaya başlıyor ve vücudumuzun temel yapı taşlarını oluşturan proteinlerin yıkımına bağlı enerji metobolizması devreye girerek enerji üretimine katkı sağlıyor. Ancak bu yol normal enerji sağlama yolu olmadığından enerji üretilirken ara aşamalarda amonyak türevi zararlı maddelerin ortaya çıkması ve vücutta birikmesi yorgunluk oluşmasına ve kas ağrılarına neden oluyor.

3/ 7
Kronik yorgunluğa son verin

Mevsim geçişlerine dikkat!

Kronik yorgunluk mevsim geçişlerinde daha sık görülmekle birlikte, aşırı efor gerektiren işlerde çalışanlar, yoğun egzersiz programı olan sporcular, öğrenciler, beyin gücünü uzun süre kullanmak zorunda olan kişiler ve yaşlılar mevsimlerden bağımsız olarak daha çok risk altında bulunuyor. Ameliyat, kronik hastalığı olanlar, grip ve tonsilit gibi akut enfeksiyon geçirmekte olan kişilerde ve iyileşme dönemlerinde özellikle daha çok görülüyor.

4/ 7