Kullandığımız pedler ne kadar sağlıklı?

Kullandığımız pedler ne kadar sağlıklı?

Adet dönemlerinde ve günlük olarak kullandığımız kadın pedleri sağlığımıza zarar veriyor mu? Ped seçerken nelere dikkat etmemiz gerekir? Özellikle organik pedleri mi kullanmak gerekiyor?

1/ 10
Kullandığımız pedler ne kadar sağlıklı?

Pedler nasıl kullanılırsa sağlıklı olur?
Adet döneminde kullanılan pedler kısa sürede değiştirilip kağıdına sarılarak atılmalıdır. Tabii ki kanama miktarı kadından kadına değişmekle birlikte genel olarak 3-4 saatte bir değiştirilmesi uygundur. Çok sıcak havalarda, adeti çok olanlarda, alerjik bünyeli olanlarda bu süre 1-2 saate düşebilir.

Ped taşınırken mutlaka kağıdına sarılı bir şekilde taşınıp kullanılacağı zaman açılması hijyen açısından daha uygundur. Hem vücuda hem de kanama miktarına bağlı olarak pedlerin büyüklüğü ve uzunluğu ayarlanmalı, sorun yaratan pedler değiştirilmelidir.

2/ 10
Kullandığımız pedler ne kadar sağlıklı?

Pedler alerjiye yol açar mı?
Cinsel organlar bir kadının temizlik açısından en hassas ve en önemli bölgelerinden biridir. Bu yüzden her dönemde dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. Özellikle adet döneminde kullanılan pedler o bölgenin hem havasız kalmasına hem de mikropların o bölgeye kolay yerleşmesine neden olur.

Pedlerde kullanılan maddeler, genital bölgenin çok hassas bir yapıya sahip olması ve o bölgedeki derinin ince olması nedeniyle hemen tepkimeye neden olur. Özellikle hassas bünyeli insanlarda kızarıklık, kaşıntı, pul pul dökülme gibi alerjik durumlara sebep olabilir. Bu durum herkeste olmayabileceği gibi her pedde de olmayabilir.

3/ 10
Kullandığımız pedler ne kadar sağlıklı?

Pedlerin kimyasallarla beyazlatılıyor oluşu kadın sağlığı açısından tehlikeli midir?
Bilindiği üzere özellikle tuvalet kağıtlarında beyazlatma işlemi sırasında ucuz olduğu için klor kullanılıyor. Fakat bu işlem sırasında ortaya çıkan dioksin denilen zehirli bir maddenin varlığı kesin olarak tespit edilmiştir ki bu uygulama ve madde kadın pedleri için de kullanılmaktadır. Sağlık için kullandığımız pedlerin sağlıksız ortamlarda üretimi ileride sorunlar doğurabilir. Bu yüzden biraz daha pahalı olan yöntemlerle beyazlatılan organik pedler artık tercih edilme nedenidir. Kaliteli ve organik pedleri önerebilirim. Sağlığımız ucuz değil!

4/ 10