Rahim ağzı kanserinde doğru bilinen yanlışlar

Rahim ağzı kanserinde doğru bilinen yanlışlar

Kadınları tehdit eden kanser türleri arasında en çok korkulan, aynı zamanda en az bilgi sahibi olunan rahim ağzı kanseri aslında erken evrede yakalandığında tedavi edilebiliyor. Hastalığa neden olan HPV virüsünden korunmak için önlemler almak ve düzenli sağlık kontrolleri, erken dönemde saptanabilen hastalığın tedavi şansını artırıyor.

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Zeki Salar, rahim ağzı kanseri ile ilgili doğru bilinen yanlışlar şöyle sıralıyor...

1/ 10
Rahim ağzı kanserinde doğru bilinen yanlışlar

Yanlış: Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen 2’inci kanserdir

Doğru: Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerini içeren kanser sıklığı istatistik çalışmasında, rahim ağzı kanseri ne sıklık ne de yaşamı tehdit edici özelliği ile en sık görülen ilk 10 kanser arasında değildir. Hastalık, tüm kanser türleri arasında 17’inci sırada görülür.

2/ 10
Rahim ağzı kanserinde doğru bilinen yanlışlar

Yanlış: Rahim ağzı kanseri sinsi bir hastalıktır

Doğru: Kadın kanserleri arasında özellikle yumurtalık kanseri başta olmak üzere birçok türde, hastalığın ileri evrelerine kadar herhangi bir belirtiye rastlanmazken, rahim ağzı kanseri erken evrelerde belirti verir. Erken evrede; anormal lekelenme tarzı vajinal kanamalar, cinsel ilişki sonrası kanamalar, kötü kokulu akıntı, et suyu kıvamında akıntı, genital kaşıntı ve yanma gibi sıklıkla görülen belirtilerle kendini gösterebilir.

3/ 10
Rahim ağzı kanserinde doğru bilinen yanlışlar

Yanlış: Rahim ağzı kanserinin nedeni belli değildir

Doğru: Günümüzde birçok kanserin asıl etkeni belli değildir. Sadece bazı faktörlerin, bazı kanserlerin ortaya çıkışını kolaylaştırdığı, süreci hızlandırdığı biliniyor.

Örneğin; sigara içimi akciğer kanserinde, aşırı alkol tüketimi pankreas kanserinde süreci hızlandırır. Rahim ağzı kanserinde ise diğer kanserlerden farklı olarak bir virüsün kansere neden olduğu ispatlandı. Bu virüs Human Papilloma Virüsü'dür (HPV). HPV’nin yüzden fazla çeşidi olup tümü kansere yol açmaz. Etken olarak virüsün saptanması; kabakulak, kızamık gibi hastalıklarda olduğu gibi virüse karşı koruyucu aşı geliştirme düşüncesinin oluşmasını sağladı.

4/ 10