Sağlıklı bir diyetin 6 kuralı

Sağlıklı bir diyetin 6 kuralı

Uygulayacağınız sağlıklı beslenme ve diyet programınız size özel olmalı, ancak her sağlıklı beslenme ve diyet programının da içermesi gereken değişmez ana kurallar var.

1/ 10
Sağlıklı bir diyetin 6 kuralı

1- Akıllı tercihler, küçük porsiyonlar
Diyetteyken sağlıklı olduğunu duyduğumuz, bildiğimiz yiyecekler tercih edilir. Ancak sağlıklı olduğunu düşündüğünüz salatanıza ilave edilen fazla yağlı bir sosla ekstra 200-300 kalori alabileceğinizi biliyor musunuz? Evde yaptığınız salatanıza yağlı, mayonezli, kremalı bir sos yerine limon ve az zeytinyağı ile sos hazırlayın. Dışarıda yemek yiyecekseniz salatanızı her zaman sossuz sipariş edip kendiniz ilave edin.

Atıştırmalıklarınızı ve ana yemeklerinizi her zaman küçük tabaklarda, küçük porsiyonlarla yemeye özen gösterin. Beyniniz çoğunlukla tabağınızdakini bitirmek üzere programlıdır.

2/ 10
Sağlıklı bir diyetin 6 kuralı

2- Herkes hata yapabilir
Çoğumuz bir öğünde fazla kaçırınca diyete uyamıyorum diye düşünüp tüm diyeti bir kenara bırakırız. Sonrasında da bu fazla kaçırmalar günler, haftalar hatta aylarca devam eder. Haftada sadece 1 öğünde kendinize izin verin. Örneğin, iş yerinde veya çocuklarınızla yediğiniz 1-2 dilim pizza, tamamen diyetinizi bırakmak için bir sebep değil, kendinize verdiğiniz küçük bir mola olmalıdır. (Beyaz un yerine esmer un tercih edebilirsiniz.)

3/ 10
Sağlıklı bir diyetin 6 kuralı

3- Diyet ürünler açlığınızı gidermeyebilir
Kilo vermeye karar verince, o hafta marketlerden az tuzlu, tatlandırıcılı vs. light/diyet ürünleri alırız. Böylelikle hem daha sağlıklı beslendiğimizi hem de daha az kalori aldığımızı düşünürüz. Bu yiyecekler dil üstündeki tat alma tomurcuklarımızı tatları ile kandırsalar bile vücudumuzu kandıramazlar. Sonuç olarak tatlandırıcılı bir diyet üründen sonra üstüne kendimizi tatlı yerken buluruz. Bunun yerine atıştırmalık olarak taze meyve, sebze dilimleri veya az miktarda kuruyemiş yemek daha iyidir.

4/ 10