Uzun ve sağlıklı ilişkiler için 11 bilimsel öneri

İşte bilimsel araştırmalarla ilişkinizi etkileyen hataları telafi edip ilişkinizi güzelleştirecek öneriler...

Uzun ve sağlıklı ilişkiler için 11 bilimsel öneri

1. Gerçeklerle yüzleşin
Gerçeklerle yüzleşin ve ilişkinizdeki doğruları düşünün. İlişkinizi her yönüyle irdeleyin. Duygularınızı, düşüncelerinizi, karşınızdaki insanın düşüncelerini, duygularını ve dış bağlamları düşünün. Eğer bunları düşünürken korkuyor veya kaçınıyorsanız, daha çok odaklanmaya ve gerçeğe ulaşmaya çalışın. Kaçındığınız duygu ve düşünceler, kendinizle ilgili kabullenmekte zorluk çektiğiniz gerçekler, ilişkinizi gelecekte en çok zedeleyecek olanlardır. Bu sebepten dolayı gerçeklerle doğrudan yüzleşmek hem kendiniz hem de ilişkinizin uzun dönemde sağlığı için oldukça önemlidir.

1/ 12
Uzun ve sağlıklı ilişkiler için 11 bilimsel öneri

2. Karşınızdakini kendiniz gibi görmeyin
İlişkideki en büyük tehlikelerden biri karşınızdaki insanın da sizin gibi hissettiğini ve düşündüğünü sanmaktır. İnsanlar genellikle çok yakın olduğu kişileri kendileri gibi gördüklerinden farklı düşünebileceklerini kabullenmek istemezler. Bu bizi yanılgıya düşürerek ilişkide problem yaratabilir. Peki bu durumdan kaçınmak için ne yapmalıyız?

2/ 12
Uzun ve sağlıklı ilişkiler için 11 bilimsel öneri

3. Anlatma kültürüne sahip olun
Anlatma kültürü edinin! Anlatma kültürü; bir iletişim stratejisi olup karşınızdaki insana karşı duygularımız, düşüncelerimiz, problemlerimiz konusunda açık ve dürüst olup, sınırlarımızı ortadan kaldırarak sevdiğimiz kişiyle bir bütün olmaktır. Bilmesini isteyeceği bilgileri karşınızdaki kişiyle paylaşın.Mesela; partnerinizin size sarılmasını istiyorsanız, size sarılınmasından hoşlandığınızı dile getirin. Anlatma kültüründe önemli olan karşı taraftan beklenti içerisine girmemektir. Siz karşı tarafa sarılması gerektiğini söyleyin, bırakın o istediği zaman size sarılsın. Siz duygu ve düşüncelerinizi, hayallerinizi dile getirin. Sonrasında karşı tarafı kendi duygu ve düşüncelerine, isteklerine göre size özgürce bir tepki verecektir.

3/ 12
Uzun ve sağlıklı ilişkiler için 11 bilimsel öneri

4. İletişim bariyerlerini kaldırın
Açık ve dürüst bir iletişim sağlamak için, iletişim bariyerlerini kaldırmalısınız. Konuşmaktan zevk aldığınız konuları düşünün ve daha çok bu konular hakkında konuşun.

4/ 12